| GaBrIeLa1994 a întrebat:

Ce parere aveti? ce este bine sa consum la amiaza? supa de varza cu bulion sau pui la gratar cu legume sau salata? pana acum la amiaza am luat supa iar seara puiul.mentionez ca pranzul il iau la 14:30 iar cina 17:30.credeti ca e bine asa? puteti sa mai imi dati alte idei de mancaruri usoare si sfaturi avand in vedere ca sunt in cura de slabire.Multumesc!

13 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

E cam devreme ca ultima masa sa fie la 17:30, mai mananca ceva si pe la ora 20. daca esti "la cura" nu inseamna ca trebuie sa te infomtezi, mananci exagerat de putin si o sa-ti faci praf organismul.

| GaBrIeLa1994 explică (pentru Cosmin86):

Exagerat de putin eu nu cred ca e. dimineata mananc fulgi de porumb cu iaurt, am o gustare care consta in mar sau ceva fruct portocala, kiwi.la amiaza supa de varza cu suc de rosii iar seara piept de pui la gratar cu salata de legume sau peste la gratar cu salata sau spanac gatit cu ou fiert sau dovlecel, ciuperci la gratar cu salata, uneori legume (mazare, fasole verde, morcov) date putin la tigaie cu ulei de masline.Seara incerc zilnic sa mananc altceva.iar referitor la ora 17:30 maxim 18 eu zic ca e ok pentru ca intr-o ora mancarea are timp sa se "aseze" urmand apoi sa fac exercitiile si dupa aceea beau un ceai de papadie si e ok, nu mai simt pofta de mancare.Acum spune-mi tu ce crezi

| Cosmin86 a răspuns (pentru GaBrIeLa1994):

Combinatia "fulgi de porumb cu iaurt" e extrem de proasta, te poti documenta de aici :
http://elibereazabestia.ro/domnisoara-grasa-si-fulgii-de-porumb-cu-iaurt/

Cand vrei sa slabesti :

1. EXCLUS fulgi de porumb
2. EXCLUS combinatii gen mancare procesata ( fulgi de porumb ) cu iaurt

Parerea mea de amator :

1. elimina ce-am zis mai sus
2. mai adauga carbohidrati, in special dupa antrenament
3. mai multe fructe, de mai multe ori pe zi ( nu seara )
4. nu ai deloc surse de grasimi sanatoase si omega 3 ( gen somon, migdale, caju, nuci )
5. lactate e doar iaurtul de dimineata, nu e ok
6. mai multe verdeturi ( poti pune chiar patrunjel crud - sau marar - in salata de legume )
7. oua si miere nu mananci deloc?

Si legat de exercitii, nu poti slabi doar in "zona" unde ai probleme, slabesti uniform, asa ca mai bine lucrezi tot corpul si faci doar exercitii care ard multe calorii ( alergat, saritul corzii, inot, etc. ). Abdomenele le poti scoate de tot.

p.s. : fulgi de porumb = mancare procesata, fulgi de ovaz = mancare normala, buna. fa schimbul.

| GaBrIeLa1994 explică (pentru Cosmin86):

1.fructe mananc de 2 ori pe zi maxim.foarte rar imi fac o salata din mai multe fructe gen mere, kiwi, portocale
2.ca si peste mananc file pangasius la gratar care contine omega 3 iar nuci mananc dar mai rar, poate o data e saptamana, maxim de 2 ori
3.in salata pun putin marar dar uscat de mine personal(l-am cules in toamna din gradina)
4.oua fierte mananc de 2, 3 ori pe saptamana iar dupa miere nu ma dau in vant
Momentan nu am in program si alergatul deoarece e o perioada rece.in schimb sar coarda. abdomenele le folosesc pentru abdomen desigur.momentan fac 40 in fiecare seara.iar de pe you tube asa ceva http://youtu.be/yHNAeow4UV0 si primul videoclip de aici 4.19 http://www.youtube.com/......ttp?/watch
dar si unele mici exercitii din alte surse. zilele urmatoare o sa mai caut si altfel de exercitii care sa ma ajute

| Cosmin86 a răspuns (pentru GaBrIeLa1994):

Pangasius e o sursa foarte proasta de omega 3, e mai degraba o sursa de toxine.

surse bune de omega 3 au pestii oceanici, nu cei de rau, cum ar fi : somon, macrou, ton, etc.

Abdomenele ajuta doar sa-ti maresti putin masa musculara de pe abdomen, atat, nu te ajuta la slabit.

Legat de sezonul rece :
http://www.cristianmargarit.ro/......termogenic

| AntrenorFitness a răspuns:

Cateva reguli de baza in atingerea obiectivului tau http://www.despreculturism.ro/9-reguli-pentru-scaderea-in-greutate.html si programe de nutritie si antrenament http://www.megaproteine.ro/antrenamente-si-nutritie.html ca sa te inspiri in programul de nutritie.
Ciorba de legume, 80g orez cu somon la gratar, sau cu piept de pui, salata de legume...etc.

| Alex299 a răspuns:

Pui la gratar cu legume

| GaBrIeLa1994 explică (pentru Alex299):

La cina sa mananc puiul?

| Alex299 a răspuns (pentru GaBrIeLa1994):

Da dar dupa ce mananci trebuie sa faci putina miscare pentru a nu lua in greutate

| GaBrIeLa1994 explică (pentru Alex299):

Miscare fac pe la ora 19 aproximativ 30 de minute constand in exercitii de tot felul:abdomene, saritul coardei, exercitii din filmulete pe pe you tube care sa ma ajute in special in zona feselor, picioarelor si soldurilor.acolo am probleme

| Cezar2014 a răspuns:

Consuma draga ce vrei tu si echilibreaza apoi totul prin sport.

| Cezar2014 a răspuns:

Nu pot sa inteleg aceste false dileme, atat timp cat sportul rezolva atat de multe probleme, echilibru psihic, sufletesc, relaxare, echilibru emotional, incredere deplina in propria persoana, sanatate, oxigenarea capilarelor (eficienta doar atunci in caz de efort sustinut), echilibru metabolic, consum al caloriilor suplimentare, definire corporala, etc...

| Cezar2014 a răspuns:

Cu toate acestea atat de multi fug de sport si se refugiaza in infometarea fortata sau lipsire de o alimnetatie sanatoasa bogata in vitamine si minerale.