| anonim_4396 a întrebat:

Ce parere aveti despre aceste BCAA-uri? http://www.pronutrition.ro/......g-el-2899/

As vrea sa iau niste suplimente, deoarece sunt ectomorf si pun greu masa oricate proteine as lua eu din mancare, dar nu as vrea sa fac abuz. Am avut probleme cu rinichii cand eram mic si nu vreau sa iau creatina, ce imi recomandati?
PS: Nu ma astept la minuni, dar nici nu vreau sa le iau degeaba.

6 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

BCAA ajuta la refacere... si te ajuta sa-ti mentii masa musculara la definire ( cand slabesti ).

Tu vrei sa pui masa acum, NU sa definesti ( adica sa arzi grasime ), deci sunt bani aruncati.

Ia un gainer clasic, gen ON - serious mass si gata.

| aXy99 a răspuns (pentru Cosmin86):

Am precizat ca nu vreau creatina, iar pretul este cam piperat...

| Cosmin86 a răspuns (pentru aXy99):

Seriouss mass are o cantitate nesemnificativa de creatina... poti alege alt gainer, fara creatina.

Bine, cresti tu cu BCAA... ia 1 an BCAA si apoi sa-mi spui cat ai crescut happy

| aXy99 a răspuns (pentru Cosmin86):

Atunci de ce sa mai iau daca are o cantitate nesemnificativa? Ceva care sa nu aiba proteine din zer stii? Nu tolerez lactatele.

| Cosmin86 a răspuns (pentru aXy99):

Nu iei gainer pentru creatina, aia e ca un mic "bonus".

Gainer iei pentru carbohidrati ( in primul rand ) si proteina ( in al doilea rand ).

Da, poti lua proteina din soia, din carne ( beef protein de la muscle meds ).

| aXy99 a răspuns:

BCAA-urile chiar nu ajuta deloc in crestere musculara? Aminoacizii aia nu sunt degeaba, iar leucina stiam ca e foarte bun pentru crestere.