| Paraschivstefan10 a întrebat:

Ce trebuie sa mananc daca fac sala? Aveti voi o reteta care sa o impartiti si cu mine va rog?

6 răspunsuri:
| Kerre a răspuns:

Nu orice dieta/reteta etc sunt pentru oricine. Fiecare are un organism diferit, de exemplu cuiva ii plac anumite legume care le intr-oduce intr-o dieta, dar cineva poate sa nu ii placa acele legume si baga altceva pentru a umple acel "gol" in alimentatie. Cel mai important intr-o alimentatie este sa fie echilibrata si sanatoasa, sa ai un raport echilibrat intre macronutrienti.

| StevenMetalhead a răspuns:

Frate, puțini care ne facem o recetă propriu-zisă, mâncăm sănătos și stabil, străduie-te să rugumi bine mâncarea, să bei cât mai multă apă, tu dacă faci sală ai avea nevoie de proteine, adică care, dar nu prea grasă, se poate gen iepure, găină, vită, pește. Încearcă hrișcă, orez, pireu. Lista poate continua mult, dar vezi că și organizmul depinde ce cere. În orice caz este evident că trebuie să elimini fast-food-urile și mâncarea prăjită prea tare. Asta e.

| AndrewR a răspuns:

Sa ai o alimentatie sanatoasa pentru rezultate deosebite, pentru asta ai nevoie de multa ambitie.
Evita sa mananci dulce, sa mananci grasimi etc
Ps:depinde pentru ce te ai apucat de sala, pentru masa, pentru slabit. fiecare are o reteta diferita

| Cosmin86 a răspuns (pentru AndrewR):

Cand te apuci de sala te gandesti ce sa ADAUGI, nu ce sa elimini in general.

SI DE CE sa evite grasimile? Grasimile sanatoase sunt foarte importante pentru sanatate, in special cand practici sport.