| anonimulllll a întrebat:

Ceau TPU! Am 13 ani si ma numesc marian am aproximtiv 165 de cm si 48 de kg...si sunt foarte slab la corp si vreau sa imi propun ca pana in vara anului 2013 sa ceva muschi pe mine ( biceps, piept, spate, antebrat ) exercitiile sa fie pentru acas ....nu am greutati!

8 răspunsuri:
| Rush a răspuns:

Pai in primul' rand care e intrebarea?
Presupun ca e cum sa faci masa musculara...
Iti trebuie greutati, dar la 13 ani mai bine lasi greutatitle si faci, abdomene si flotari la greu, daca vrei masa musculara iti trebuie greutati cum ar fi gantere, haltere(pentru piept), si cam atat dar iti fac rau la coloana greutatile deocamdata, dar fa cum vrei, te uiti pe net la exercitii, ca sunt o groaza si te apuci de treaba.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Rush):

Halterele nu sunt doar pentru piept, pot fi folosite la multe grupe.

| AndreiThEBest123 a răspuns:

Asa eram si eu la 13 ani.Ma-m apucat sa fac flotari cate 200 pe zi, ma duceam la o sala care avea aparate speciale pentru pectorali. Aparatele pentru pectorali sunt acelea care te ridici in sus.Alea sunt cele mai bune.Ti le recomand pentru ca te ajuta sa faci muschi si pieptul.pentru abdomen iti recomand sa faci vreo 350 de abdomene pe zi. Daca nu te duci la sala si ai o bara incearca sa te ridici doar cu ajutorul mainilor.Trebuie sa faci in fiecare zi aceste exercitii deoarece corpul o sa se obisnuieasca cu acestea.Pe zi ce trece vei observa ca ti se mareste cate putin masa musculara. Sper ca te-am ajutat.Citeste tot.happy

| anonimulllll explică (pentru AndreiThEBest123):

Nu am nici o sala in oras... si nu am unde face tractiuni zi-mi un exercitiu pentru biceps fara greutati.

| ElibereazăBestia a răspuns:

Ai doar 13 ani, sub nicio formă să nu te duci la sală pentru că rişti să-ţi stopezi creşterea.

Poţi face nişte muşchiuleţi dacă faci acasă flotări, genuflexiuni şi tracţiuni.

| anonimulllll explică (pentru ElibereazăBestia):

Nu am unde face tractiuni alt exercitiu pentru biceps nu stii?

| ElibereazăBestia a răspuns (pentru anonimulllll):

Nu există "nu am unde"

E imposibil să nu găseşti în jurul blocului o bară sau chiar o creangă de copac de care să te apuci.

Chiar şi în casă poţi face tracţiuni la grindă.

| anonimulllll explică (pentru ElibereazăBestia):

Aham zi-mi un fel de flotari care imi dezvolta bicepsul este? Daca nu zi-mi un alt exerctiu.