| Barosan09 a întrebat:

Noroc TPU! am 13 ani 167 si vreo 47 de kilograme...( sunt foarte slab la corp toti din clasa au un corp frumos ) vreau sa imi propun ca pana in vara viitoare sa am piept, biceps format ( n-am greutati si nu e la mine in oras vreo sala ) nu am o bara la care sa fac tractiunice exerciti imi recomandati

5 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Muschii NU se fac cu exercitii. Poti sa faci exercitii ani de zile, fara sa le asiguri tot ce au nevoie, e degeaba.

Pentru muschi ai nevoie (in ordinea asta ) :

1. o alimentatie bogata in protenie ( si in cazul tau si in carbohidrati ), mai mult de 3 mese pe zi obligatoriu

2. odihna, 8 ore de somn pe noapte si in zilele de odihna nu lucrezi muschii, muschii cresc atunci cand te odihnesti, NU in zilele de antrenament

3. Un antrenamnet corect ( nu aberatii gen flotari zilnic ) in care fiecare muschi sa fie lucrat din 3-4 unghiuri, sa cresti periodic greutatile folosite, etc.

Cumpara-ti gantere, baza Z si eventual un aparat multi-functional sau du-te la inot pana la 16 ani si apoi la sala.

Acasa nu prea face nimeni muschi ( decat daca isi cumpara echipament special )

4. suplimente, dar asta cand te apuci de sala

| YunoGasaiEceaMaiTARE a răspuns:

Genoflectiuni, flotari, abdomene. Iati de exemplu ceva ff greu si ridical si ia ceva de genu niste bare de otel si lipestele intre ele si punele in pamant si fa multe multe.Pentru piept ia o curea si leaga in spate ceva de 10 kg si fugi cu ea rapid si faci patratele.

| marlboroYkent a răspuns:

Creaza-ti propiile greutati pentru idei mai multe lasa-mi id tau

| Gangstaass a răspuns:

Fa flotari sa iti dezvolti bicepsul pieptul umarul triceptsu si fa abdomene

| Cosmin86 a răspuns (pentru Gangstaass):

De cand dezvolti bicepsul cu flotari?