| talentul a întrebat:

Cine imi poate da o reteta pentru un shake proteic facut acasa? As dori sa aiba cat mai multe proteine, pls.

9 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

O friptura are cam 20 % proteine, branza are cam 24 %.

Deci o bucata mica de branza ( 100 de grame ) are 24 de grame de proteine. O friptura medie de piept de pui ( 150 de grame ) are 30 de grame de proteine.

Daca le combini obtii 54 de grame de proteine la o masa, destul de simplu zic eu, fara sa te complici cu oua crude si lapte ( cu care nu obtii nici macar 15 grame amarate de proteine ).

| okokokokokok a răspuns:

bautura proteica : oua, germeni de grau, banane, unt de arahide, apa sau suc de fructe, plus drojdie de bere

| Feri a răspuns:

Iti recomand urmatoarea reteta: 2 banane, jumatate de ciocolata, 1 ou crud si jumatate 1/2 L de lapte. Din astea rezulta cam 400 ml big grin Succes!

| FitMonkey a răspuns (pentru Feri):

2 banane bun
jumatate ciocolata cam mult zic eu
2 oua fierte, de la ou crud risti sa ai salmonela oul fiert nu pierde din cantitatea de proteine
bea seara inainte de culcare un pahar de lapte

| JokerV a răspuns (pentru Feri):

Faza cu oul am incercat-o si eu si iti zic mai bine sa nu te risti dai in salmonela. sau dracului alt ceva mai rau.

| Feri a răspuns (pentru FitMonkey):

Ma tu ai bea un shake proteic cu ou fiert in el. nu stiu pana mea nu cred ca esti i nsatre sa imi contrazici raspunsul.fac chestia asta de 2 ani si nu am murit. chestia asta mi-a recomandat-o antrenorul meu; eu practic rugby. pentru o doza de proteine cat imi naturala ce am spus eu mai sus e cel mai bun nu va mai dati toti cu impresia frate..auzi salmonela..sunt atatia oameni care beau oua crude dimineata pe stomacu gol... Daca tii minte si in filmul Rocky in fiecare dimineata cand se trezea la ora 5 bea o cupa cu 6 oua crude iar apoi dadea o tura de oras.

| Feri a răspuns:

Ma voi macar stiti ce e ala shake proteic straight face? ou fiert intr-un shake proteic laughing)) ce ai vrei sa vomiti?

| Cosmin86 a răspuns (pentru Feri):

Mie imi vine sa vomit de la combinatia ta, crud sau fiert.

Mai bine bagi o friptura cu niste branza si obtii de 3 ori mai multe proteine decat in shake-ul ala. Daca nu vrei sa-ti cumperi un shake adevarat atunci mai bine mananci fripturi, decat shake-uri de 2 bani improvizate.

| Daniel_Emilian_1996 a răspuns:

Iti zic eu un shake fff bun am experimentat eu si ee genial! baga 2 albusuri de ou si un galbenus! orez fiert! sa zicem 150 g! 600ml lapte si o lungurita de cacao!