| Edy0Edy a întrebat:

Cine imi spune primul ce inseamna "Ofsaid" primeste funda.

Răspuns Câştigător
| 1123152525 a răspuns:

(la fotbal) Situație (care se penalizează) când un jucător, aflat pe jumătatea de teren a echipei adverse, este pus în posesia mingii în momentul când se găsește mai aproape de linia porții decât jucătorii din formația opusă (cu excepția portarului). /

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

La fotbal este ofsaid atunci cand intre un jucator al echipei in atac si poarta echipei in aparare nu se afla cel putin 2 jucatori ai echipei in aparare. Ofsaidul se apreciaza in momentul pasei de la un coechipier catre jucatorul in atac si numai daca acesta joaca sau intentioneaza sa joace mingea. Numai bine!

| positivity a răspuns:

Cred că dexul îţi poate spune asta mai bine decât mine :
ÓFSAID, ofsaiduri, s. n. (Sport) Împrejurare, penalizată de arbitru, în care un jucător aflat în posesia mingii se găsește în zona pe care o formează linia ultimului jucător al echipei adverse și linia porții adverse. – Din engl. off-side.