| ImiPlacMexicaniiXD a întrebat:

Cum as putea sa cresc mai mult în înălțime? Ce exercitii fizice mi-ar fi de folos sau ce trebuie să mănânc? Si daca la 16 ani am 1, 67,până la 18 ani cam cat de înaltă as putea creste daca "ma pun pe treaba"?happy

3 răspunsuri:
| Lioana a răspuns:

La 1,67 m nu esti mica de inaltime. Chiar daca ramai asa n-ar fi o problema.
Dar daca vrei sa influentezi putin natura ai putea sa faci sporturi care presupun intinderi ale corpului: baschet, inot... Sau ai putea tu acasa sa te intinzi cat mai des. Stii... genul acela de intindere ca atunci cand te scoli din pat dimineata si vrei sa-ti dezmortesti membrele.

| Paul754880338 a răspuns:

Inaltimea este data, cu siguranta, de codul tau genetic. Nu poti influenta asta, dar, poti avea o viata sanatoasa ( alimentatie, miscare, odihna) iar asta te va face sa te simti bine in pielea ta. De multe ori a arata bine nu se masoara prea exact in centimetri sau kilograme.

| danaieladaniela a răspuns:

Eu am 16 ani si am 1, 64 si nu mai vreau sa cresc...dar daca ai vrea sa cresti incan ai putea sa te duci la inot happy sau sa alergi vreo 30 min cel putin de 3x pe saptamana