| JoinTu a întrebat:

Cum ma pot inalta? Ce alimente trebuie sa mananc si ce sporturi trebuie sa practic? Am 13 ani si am 1, 48 straight face

9 răspunsuri:
| JiHyun a răspuns:

Ai putea practica inot si ar trebui sa mananci multe fructe si legume.

Răspuns utilizator avertizat
| schmoll a răspuns:

Poti sta atarnat de bara in propria greutate si vei creste 5 cm, oricum o sa mai crestihappysuccesbig grin

| ParadiseCaroline a răspuns:

Nu poti creste practicand un mit pentru ca asta tine de constitutia ta si genele de la parinti.Se spunea in popor ca daca practici diverse sporturi cresti in inaltime dar este un mit. Oricum ar fi la varsta ta nu trebuie sa apara astfel de probleme pentru ca vei creste si te vei dezvolta pana in jurul varstei de 20 de ani.(la varsta ta e o inaltime buna)

| CopilașTembel a răspuns:

Poti sa iei vitamine si calciu, oameni cresc pana la 24 ani, deci mai ai timp sa cresti.

| Pebune a răspuns:

Sari coarda

| WhiteStorm a răspuns:

Tine cont de metabolismul organismului.Si mai tine cont si de hormoni de crestere pe care noi le mancam de la animalele crescute cu hormoni.Asa se face ca cei mai multi adolescenti cresc foarte mult intre clasele V-VIII.Fie ca practici un sport s-au nu, nu prea conteaza. Tine cont numai de corp si anume de tipul de metabolism(incet s-au rapid) inaltimea se poate mostenii si de la parinti(prin genetica cu tot cu metabolismul, inteligenta, trasaturile fetei si altele).

| SerbanGeani a răspuns:

Buna simplu depinde de inaltimea parintilor tai eu am 14 ani si am 1, 60 si tata are 1, 72 iar mama 1, 64 si sper ca pana la 18 ani sa fac si eu 1, 70 ca tata
In fine ar trebui sa mananci multe lactate happy sa mananci fructe iti recomand bascketul in caz ca in oras la tine nu este basket iti recomand vreo 100 sarituri pe zi cat poti tu de sus si sa te ti atarnat de o barahappy

| Buffyo a răspuns:

Consuma lapte, branza, cascaval si ca sport baschet.