| JanaBucov a întrebat:

am 13 ani si am doar 45 de kg si sunt foarte inalta, vreau sa ma ingras dar nu prea stiu ce alimente trebuie sa mananc. Am inteles ca am nevoie de alimente bogate in calori, Spuneti-mi cateva alimente bogate in calorii, va rog! Cine ma ajuta? Dau funda. Multumesc!winking happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| afabunicorn a răspuns:

Nu e nevoie sa te ingrasi, bănuiesc ca vrei sa o faci pentru a avea forme, right? Oricum, ele se vor dezvolta in timp, si daca te vei ingrasa de la vârsta asta, cativa ani mai târziu vei regreta pentru ca nu vei stii cum sa mai slabesti. Eu spun sa iti apreciezi corpul asa cum e happy

6 răspunsuri:
| OldSoul a răspuns:

Te sfatuiesc sa ramai asa cum esti, din punctul meu de vedere esti normala si sincer mai bine asa daca incepi sa pui calorii s-ar putea sa ajungi la cealalta extrema.

| Lawliet14 a răspuns:

La 13 ani trebuie sa mergi de manuta cu mama ta la un nutritionist. Altfel produci o dereglare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna poti sa te apuci de un sport daca esti foarte inalta si nu trebuie sa te ingrasi deloc! Eu am 1.75 si fac rugby

| luce20022 a răspuns:

Dulciurile(ciocolata, briosele etc) si fast foodul. Mancarea de la mc donalt's e foarte bogata in calorii.

| nopnopnop a răspuns:

Depinde cat de inalta esti, normal ar fi sa ai cu vreo 10 kg mai putin decat centimetrii inaltime.
Ex: 1, 50 - 40 kg.