| andiceasu95 a întrebat:

Cum pot invata sa fac flotari?

17 răspunsuri:
| baru a răspuns:

Incepi din genunchi, dupa care la 45!

| corbulalbrosu a răspuns:

Cu grija si perseverenta. big grin

| Sn4k3 a răspuns:

Youtube.

| Bizon95 a răspuns:

"invata"?!?
e foarte simplu te pui cu burta pe sol, intaresti tot corpul de la umeri in jos si te impingi in maini, FARA sa te sprijini pe burta, adica te impingi numai in maini
si... ASTA E TOT!

| andiceasu95 explică (pentru Bizon95):

Pentru mine nu sunt atat de usoare flotarile, am niste maini ca niste bete, ma pot lasa pana jos iar sa ma ridic nu pot...

| aXy99 a răspuns (pentru andiceasu95):

Si eu eram extrem de slab in trecut, dar puteam sa fac vreo 5 flotari corecte. Ce greutate ai?
Fa-le din genunchi daca nu poti.

| Bizon95 a răspuns (pentru andiceasu95):

Faci una pe ora
dupa 1-9 saptamani treci la 2 pe ora
samd
iar "pe ora" inseamna cand iti aduci aminte
si incet incet o sa ajungi la 15 odatawinking

este o greseala EXTREMA sa consideri ca daca nu ai conditie fizica trebuie sa tragi tare din prima si sa faci antrenament ca unul care face culturism de 15 ani... trebuie sa o iei incet, DAR CONSTANT!
altfel TE SATURI si nu mai faci nimic, asta e un cliseu CATEGORIC

| andiceasu95 explică (pentru aXy99):

41 kg m-am cantarit azi

| RobertMoon a răspuns:

Dar ce e asa greu sa te sprijini in maini pe podea si sa faci? Vrei sa-ti dam un manual pdf sau ce?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Citește asta: https://www.emag.ro/......DGNBZBBBM/

Îți dă pentru fiecare tip de exercițiu mai multe niveluri și dozare. Succes!

| TheBoyTheCool24 a răspuns:

Exersând și alegând progresia potrivită.
Dacă nu le poți face cu ambele picioare pe podea, le faci în genunuchi, dacă nu poți nici în genunchi, le faci cu picioarele extinse pe sol.

Cu timpul le vei perfecționa, concentrează-te pe calitate și nu pe cantitate. Mai bine 15 flotări corecte decât 30 greșite. Poftim, uite aici, omul explică foarte bine și la subiect flotarea corectă:
https://www.youtube.com/watch?v=IODxDxX7oi4

| aXy99 a răspuns (pentru TheBoyTheCool24):

Cu mentiunea ca acele flotari pun mai multa tensiune pe triceps decat pe piept. Cred ca sunt mai usor de facut pentru ca te ajuti mai mult de triceps.

| mitzok a răspuns:

Exercitii pentru piept. Toti stiu sa faca flotari dar nu pot

| andiceasu95 explică (pentru mitzok):

Ma aflu in acea categorie laughing

| mitzok a răspuns (pentru andiceasu95):

Incearca sa faci exercitii pentru piept, niste flotari mai usoare gen din genunchi

| andiceasu95 explică (pentru mitzok):

Spre exemplu genoflexiuni?

| mitzok a răspuns (pentru andiceasu95):

Alea sunt bune pentru picioare, nu au legatura intre ele.