| Loome a întrebat:

Cum pot invata sa merg pe bicicleta tinand cont ca am 12 ani si nu cred ca la inaltimea mea ar merge roti ajutatoare?

Răspuns Câştigător
| Eduard_7903 a răspuns:

Să te sprijinească cineva când mergi pe Bicicleta.

16 răspunsuri:
| BudăSpiritOfVengence a răspuns:

Aaa pai daca ai pixu si sti sa-l folosesti cand te *balangani* intruduci pixu in roata si ramane roata dezumflata si mai incollo dupa ce o "faci" roata se va umfla si va face niste biciclete mini si apoi poti merge cu bicicleta

| solumaam a răspuns:

Mergi pe un camp, te urci pe ea si apesi puternic pe pedale ca sa te impulsioneze... eventual iei si un amic cu tine sa te incurajeze!
Nu trebuie sa i-ti faci griji de cazaturi pentru ca oricum vei cadea la inceput de cateva ori ...esentialul este sa i-ti pastrezi echilibru si sa tii ghidonul drept indiferent ce se intampla!

| ΛᄂΣX a răspuns:

La 12 ani nu sti sa mergi pe bicicleta. eu stiu de la 6 ani

| raluca0306 a răspuns:

Auzi ca roti ajutatoare la 12 anirolling on the floor

| Sophie90 a răspuns:

laughing eu am invatat fara roti ajutatoare cand eram mai mica m-am urcat pe un deal si fretele meu a spus ca nu o sa ma impinga si ca o sa ma tina si cand mi-a dat drmul am inv sa merg cu sau fara voia meabig grinbig grin(P.S: dealul sa nu fie prea mare)succes...

| Loome explică:

Nu am avaut cand eram mică, deci nu am idee cu ce se mănâncă chestia asta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pff, nu te ingrijora si eu am scapat de rotite tot pe la 10 ani. Dar am invatat foarte usor, in 2 ore.
In primul rand, exerseaza cu o bicicleta mai micuta, deoarece pe una mare poti sa iti pierzi echilibrul foarte usor.
- incearca sa iti imaginezi ca mergi pe un pod foarte subtire si ca este apa in stanga si in dreapta
- stai dreapta, concentreaza-te si nu iti lasa greutatea pe o parte
- daca simti ca te dezechilibrezi, pune intai piciorul jos ci nu frana
- nu te incorda
- roaga pe cineva sa te insoteasca, sau sa te tina ca sa prinzi "pozitia" potrivita
- nu te panica, atunci chiar ca (tu) cazi
- imagineaza-ti ca rotile ajutatoare exista, dar sunt invizibile
- mergi pe un drum lin, preferabil o strada infundata ca sa poti sa si intorci daca esti pregatita
- ai grija la papuci, sa nu te incurce
Sper ca ti-am fost de folos, Loome. Nu stiu ce mai pot sa spun. Este mult mai usor decat pare, crede-ma.
Bafta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Http://t3.gstatic.com/......tp?/images Sunt sigur că o să înveţi să mergi pă asta.

| JustMelavJustMe a răspuns:

J eu tot 12. dar stiu de pe la 8 thinking Toti colegii mei stiau.ia eu eram singura cu roti ajutatoare. Nu era asa de penibil.dar am suportat. Daca nu esti dispusa sa faci asta. thinking ia cat- pietena care sa te tine de ghidon sau de scaun si tu sa pedalezi...incearca cu cotiere si genunchiiere fiindca va fi urat! Sa nu renunti din prima.findca atunci ai fi muncit degeaba...ia sfaturi de la amizi si stai linistita ca in cel mult o luna de mers constant vei sti.Succes!

| Phantasmagoria a răspuns:

laughing
Sa fie cineva care sa te ajute, sa te tina din spate. E important sa nu iti fie frica.

| тecнιннιlα a răspuns:

Eu am reusit cand eram mai mica ca m`o pacalit tata ca-mi tine bicicleta sa nu cad laughing. Dai din pedale ce sa faci?laughing Incerci sa-ti ti echilibrul mai pici de ctv ori laughing. Pana la urma tot o sa invetihee hee.

| Vladex1 a răspuns:

Trebuia sa inveti mai devreme. Sfatul meu e sa folosesti rotile ajutatoare fiindca altfel te ranesti rau si nici no sa inveti sa-ti ti echilibrul

| armanu a răspuns:

Eu am invatat singur, fara ajutor si fara roti ajutatoare pe la 5 ani. la inceput cazi de cateva ori...de preferat ar fi sa inveti pe iarba, sa nu te lovesti daca, cazi, dar nu e greu de mers pe bicla, odata ce inveti ai sa zici ca e ceva banal, trebuie doar putina ambitie

| Taga_Elena_1959 a răspuns:

La 10 ani am invatat eu trebuie sai ambitier

| BiancaSweetGirl a răspuns:

Trebuie doar sa exersezi.si eu am invatat tot pe la 11-12 ani... exerseaza si ai sa vazi ca in mai putin de o saptamana o sa reusestihappy

| Kinderrrrrrrrrrrrrrrrr a răspuns:

Urcate pe ea ---> si incepe sa pedalezi pana da ai grija sa te tii in echilibru laughing
Sau daca nu. faci cum am facut eu prima data blushing mi-am dat drumu de pe un deal si am tot mers vreo 500 de metri rolling on the floor asa inveti sa mergi si mai repede whistling.