| FlorinCmb a întrebat:

Cum pot sa fiu in deficit caloric cel mai bun raspuns va primi funda

Răspuns Câştigător
| Andreea1403 a răspuns:

In prmul rand, trebuie sa iti calculezi numarul de calorii pe care il poti consuma pe zi, pentru a te mentine la aceeasi greutate.
http://weightloss.about.com/od/caloriecounting/qt/calcbmr.htm
Acest link te va ajuta sa iti calculezi numarul de calorii. (daca nu intelegi engleza sau orice de acolo, spune-mi ca te ajut)
Dupa ce ai calculat, tot ce trebuie sa faci este sa consumi un numar mai mic de calorii decat rezultatul obtinut. Pentru a fi sigur ca vei reusi, eu te sfatuiesc, pentru cateva saptamani, sa iti notezi cate calorii manaci la fiecare masa. Tot ce trebuie sa faci e sa citesti etichetele cu valorile energetice sau te poti ajuta de: http://calorii.oneden.com/
(introduci sus in colt, dreapta, alimentul si it va spune cate calorii contine la 100 de grame)
Ai grija, trebuie sa cantaresti fiecare mancare!
Bafta! :)

4 răspunsuri:
| alin100 a răspuns:

Salut. Mai intai trebuie sa iti calculezi necesarul caloric de pe acest sitehttp://www.fitness-scandinavia.ro/ro/calculator.Sa spunem ca necesarul tau caloric este de 3200 kcalorii, mai intai scazi cu 300 kcalorii, daca nu slabesti scazi cu 500 si tot asa pana vei slabi.Dar nu va trebui sa ai grija numai la calorii, va trebui sa ai 2 g proteina per kg, sa reduci procentul de grasime la sub 5 la suta.Proteienele,carbohidratii se numesc macronutrienti, acestia ii gasesti la aproape fiecare aliment scris pe spate, astfel vei fii in deficit caloric.Un exemplu manancai 100 g branza si 100 g piept de pui, vei avea 50 g proteine si faci tot asa pana ati vei ajunge necesarul caloric, proteic si al grasimilor.Succes

| FlorinCmb explică:

Andreea poti sami lasi un id de skype, fb sau ce folosesti tu pentru mai multe detalii?

| Andreea1403 a răspuns (pentru FlorinCmb):

Ti-as da skype-ul dar nu ma lasa sa iti trimit mesaj privat, ca cica ai status de utilizator junior. Cum facem?

| FlorinCmb explică:

Uite skype-ul calmarul2014 sau 2015