| andreea200 a întrebat:

Cum pot sa scap de teama de a inota fara a face cursuri de inot? REPEDE! fundalove struck :X plz multt

Răspuns Câştigător
| 1Q a răspuns:

Mai intai incepe sa inoti cu niste aripioare de alea, apoi dupa ce te obisnnuiesti o sa poti inota si fara ele
P.S. incepe in apa statatoare

4 răspunsuri:
| chelie91ptm a răspuns:

In cada, dar ai grija sa nu te ineci

| DJBlade69 a răspuns:

Simplu!
1)Cumparati aripioare.Sunt foarte importante daca nu stii sa inoti si mai ales daca ai frica.
2)Un colac nu e deloc rau, ba din contra. Ajuta!
3)Daca ai un bazin in orasul tau este PERFECT! Te duci si iti faci un abonament.E destul odata pe saptamana dar daca ai curaj poti urca la 2-3 ori pe saptamana.
4)Sa mergi cu cineva care stie sa inoate cat de cat in cazul in care simti ca e nevoie. Daca nu, e ok.sugerez asta persoanelor peste 16 ani.
5)Acum trecem la partea in care incepi sa inoti:
-cel mai important lucru de stiut este ca trebuie sa folosesti apa in folosul tau.Ea iti este,, prietena,, nu dusman.Cum a spus si instructorul meu.
-Prima oara este important sa te obisnuiesti cu ea! Teama cea mai mare este atunci cand iti intra apa prin nas/gura.Prima oara poti sa intri in bazin unde ajungi cu picioarele pe pamant ca sa fii sigura ca nu pleci nicaieri,te prinzi cu mainile de bazin si inspiri aer mult in piept, bagi gura in apa si expiri tot aerul, pare imposibil si ilogic dar te ajuta foarte mult. Apoi incerci acelasi lucru cu nasul(chiar daca o sa te incomodeze acest lucru facandu-l cu nasul.Dar nu este nimic rau). Poti sa faci inspiratia si expiratia cu gura de 10 ori apoi tinandu-te de bazin cu aripioarele te deplasezi tinandu-te de bazin si muti mainile pana ajungi in partea cealalta a bazinului chiar daca esti singura trebuie sa fii sigura pe aripioarele alea ca nu sunt facute degeaba. Apoi cand te intorci faci inspiratie/expiratie cu nasul de 5 ori, apoi faci acelasi traseu.
-Cel mai usor mod de a inota si primul care te invata un instructor este cum inoata cainele.Presupun ca ai vazut filme cu caini care inoata in bazine. Exact asa faci si tu.Prima oara te tii de ceva si te faci ca pedalezi la bicicleta, apoi degetele de la maini trebuie sa fie lipite pentru a nu trece apa printre.Si incepi usor si calma sa dai cu mainile sub apa si sa impingi apa sub burta, in acelasi timp,, pedalezi,, asa te vei deplasa nu repede ca cei de la televizor dar te vei deplasa.O sa observi asta daca te uiti la un semn anume si vezi ca ajungi tot mai aproape sau il intreci.
6)Daca doresti sa iti mai explic te astept la id mess: dj_blade69 sau id skype: dj_blade69.Este valabil pentru oricine.

| BiancaBY a răspuns:

Poti incerca mai intai cu un colac s-au alceva iar dupacea incearca intr-o apa mai mica

| BiancaBY a răspuns:

Incerci sa inoti intr-o apa mai mica iar dupa aceea intr-o apa mai mare