| Florazul15 a întrebat:

Cum pot scăpa de burtă? Am 1.67 înălțime și 48 de kilograme dar am făcut burtă și mulți pantaloni nu îmi mai vin din cauza asta

28 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Esti destul de slab.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Donează pantalonii.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu poți.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Tu esti fata sau baiat ca sa inteleg si eu.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Florazul15):

Daca iei anticonceptionale te poti ingrasa, iar burta faci si daca ai predispozitie genetica adica in familie daca mama ta are burta sau tatal tau vei avea si tu, poti slabi daca numai maninci seara după ora 18 si daca bei ceaiuri de slabit sau ceai depurativ asa se numeste el detoxifiaza organismul si ajuta la topirea grasimii de pe burta si fese, dar trebuie baut seara inainte de culcare o cana de ceai fierbinte. Sanatate si mult succes.

| SkandallKamataru a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Nu stiam ca grasimea corporala se poate "topi" cu un ceai fierbinte

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru SkandallKamataru):

Ceaiul de purativ topeste grasimea dar cu conditia sa il bei zilnic si regim, nu poti bea acel ceai dar sa maninci detoate ca atunci nu rezolvi nimic.

| Florazul15 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Mulțumesc

| SkandallKamataru a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Pai si cum sa topeasca grăsimea, atat timp cat grasimea e de fapt folosita pe post de energie de către organism cand esti in deficit caloric? Daca o topește unde se duce? Dispare pur si simplu? Temperatura corpului este de 37-38 de grade in caz ca nu știai, și nu se mai topește nici o grasime, si brusc ți-o topește o cana calda de ceai? laughing

| ReddY25 a răspuns:

La sală sau muncești prin gospodărie

| StoicAnalysis a răspuns:

La 48 de kilograme, ar trebui sa arati ca scandura la inaltimea ta. Deci nu pun botul la ce spui tu.

| carevaescu a răspuns:

La 48 kg nu faci burta... Decat daca creste ceva in ea. Fa un test de sarcină

| Florazul15 explică (pentru carevaescu):

Nu am cum să fiu însărcinată, și da am burtă, eu când mă îngrași încep să fac burtă

| carevaescu a răspuns (pentru Florazul15):

Totusi la 48kg esti sub limita sanatoasa de greutate. Adica esti f slaba. Poate daca te ingrasi 10kg vei vedea o burtica.
Alta este cauza

| Florazul15 explică (pentru carevaescu):

Nu știu care e cauza, dar vreau să scap de burta, am mulți pantaloni care nu mai îmi vin din cauza burții, ce as putea sa fac?

| Miruna333 a răspuns:

Sport si deficit caloric

| Florazul15 explică (pentru Miruna333):

Ca sport ce fel de exerciții ar merge să fac pentru abdomen?

| Sekim a răspuns (pentru Florazul15):

Nu exista exercitii fizice care sa focuseze pierderea in greutate intr o zona anume, cand slabesti slabesti de pe tot corpul ( depinde si ce predispozitie are organismul tau totusi, ex depui grasime prima data pe abdomen si apoi pe coapse ). Daca vrei sa slabesti, mananci mai putin decat mananci de obicei si poate faci sport pentru a arde mai multe calorii. Iti calculezi necesarul zilnic de calorii ( ex 1500 ) si mananci ex 1000 kcal pe zi, asta se numeste deficit caloric. Daca mai faci si ceva sport sa arzi si mai multe calorii vei slabi. Spor

| Florazul15 explică (pentru Sekim):

Mulțumesc pentru răspuns

| SkandallKamataru a răspuns:

Esti skinny fat, nu ai muschi deloc, dar ai grasime.
Apuca-te de sala si mananca mai bogat in proteine, in felul asta iti creste fundul, picioarele, etc, iar kilogramele alea de grasime sunt inlocuite de muschi, asta in timp.

| Ilovedinero a răspuns:

La kilogramele astea nu mai slăbi, este deja subponderal. Pune masa musculara.Si tonifiaza-ti abdomenul, astfel il " strici" mult mai greu daca e tonifiat si arata mukt mai plat

| SkandallKamataru a răspuns (pentru Ilovedinero):

Nu stie ea d-astea, ea crede ca bei ceai si iti topeste grasimea laughing

| Ilovedinero a răspuns (pentru SkandallKamataru):

Vai frt, deci ma doare capul cand ii aud cu prostii de genul.Si cand am pus o intrebare in care am spus ca dupa parerea mea ar trebui sa se faca disciplina de nutritile in scoli.Nu mai stiu sigur dar tot un moșneag de genu a venit si a spus ca nu e nevoie, dar de lipit hârtii si de invătat despre toti mortii este. Ceaiul de slabit nu topeste gresimea.Singurul lucru care topeste grasimea este deficitul caloric.Acela nu trebuie sa fie prea mare deoarece cum slabesti asa le si pui inapoi caci iti incetinesti metabolismul, si trebuie sa fie in aliantă cu sportul.Singurul lucru pe care il topeste ceaiul de slabit este flora intestinala.Voi ce mama naibii credeti ca este un ceai de slabit? Este laxativ, va spun eu.Laxativele distrug flora intestinala, aduc colon iritabil, dau dependenta, la un moment dat nu va mai da nici laxativul randament si va fi nevoie de clisme.Detoxifierea se face prin mâncare, nu prin laxative si diuretice. Si vad ca sunt in vogă filmuletele alea chinezesti, cu " slabim bratele", nu exista slabire zonala, exista tonifiere.Nu stiu daca mai are rost sa ma chinui sa scriu ca unii nu fac nici diferenta dintre a te tonifia si a pune masa musculara, tin toate rahat-urile cu " slabeste 10 kg in 3 zile" si alte prostii

| SkandallKamataru a răspuns (pentru Ilovedinero):

"tin toate rahat-urile cu " slabeste 10 kg in 3 zile" si alte prostii" Pai de-aia si arata asa cum arata, ca beau ceaiuri de slabit si fac exercitii de slabit bratele laughing

| Florazul15 explică:

Crezi ce vrei, nu mă interesează

| RaluAle00 a răspuns:

Nu te cred că la 48 de kilograme nu îți încape pantaloni pe tine.Sunt înaltă și am 45 de kilograme arat de parcă zici că nu mănânc. Uita-te și tu și vezi na...

| berges234 a răspuns:

Deficit caloric, calculezi dr câte calorii ai nevoie pentru a fi în menținere și din ele scazi 500