| MrFunky2 a întrebat:

Cum sa am mai mult curaj la judo? Efectiv am senzatia ca mi-e frica sau ceva..nu pot sa fac nicio miscare in timpul luptei,efectiv nu-mi iese,cateodata imi e frica sa lupt, ce sa fac?

1 răspuns:
| Viitorulapropiat a răspuns:

Salut...cu aceasta problema m-am confruntat si eu la karate.Incearca sa te relaxezi atat in timpul antrenamentelor, cat si in timpul meciurilor.Nu-ti folosi violenta, ci mintea.Gandeste-te ca n-are ce sa ti se intample.Aceste concursuri sunt organizate, cu personal care este bine pregatit si actioneaza imediat in cazul unei probleme (accidentari). Adversarul tau este tot om, are si el frica si sentimente, asa ca incearca sa pari autoritar si relaxat ca sa-l intimidezi.Totusi,trebuie sa te antrenezi mult si cu timpul vei urca pe ringul de lupta fara probleme.