| best112 a întrebat:

Cum se fac exercitiile de izolare?

Răspuns Câştigător
| VladFurouncul a răspuns:

Daca te referi la izolarea unei anume grupe de mușchi și solicitarea exclusivă a lor, ele de obicei se realizează cu ajutorul aparatelor de la sală, gen sfoara pentru triceps sau prin ridicarea ganterelor doar prin extensia bicepsului (făcute corect, nu prin ajutorul spatelui). Exercițiile făcute acasă sau cele care implica bara de tracțiuni/haltere/bench press de obicei nu sunt bune izolatoare, deoarece antrenează mai multe părți ale corpului deodată, precum flotările sau genuflexiunile. Dar sunt foarte folositoare și acestea.
Daca te referi la izolarea fata de societate, stai mai mult în casă și citește Jean Paul Sartre, nu știu...