| vladionut94 a întrebat:

Cum se hranesc ectomorfii pentru a pune masa musculara
am inceput sa am un program de a manca foarte multi carbohidrati dimineata si cu 2 fructe si cu mese de 2 ore distanta de la ultima masa cu multe fructe
si la masa de pranz cu ciorba cu carnita si felu doi si asa seara
intrebare mea este as putea sa imi hransc ectomorfi si sa pun ceva masa musculara pe minte tin se precizez ca sunt aproape de pragul subpoderabilitate
ps:fac si sala de forta
pps: ma ajuta asta in mare stiu ca nu este cel mia stralucit program dar pentru inceput cred ca merge
am luat exemplu din videoul asta :https://www.youtube.com/watch?v=1qBnJBfa1YQ&list=UUZy6WA qAte4ePpGBHUKloMQ

Răspuns Câştigător
| Goldenboy97 a răspuns:

Omu asta nu cred ca da cele mai bune sfaturi. El recomanda dulciuri si alte prostii. Prea multe fructe, repet prea multe. Maxim 2-3 fructe pe si neaparat mancate pe stomacul gol nu dupa masa si nici inainte ca infunzi veceu (experienta proprie)
Ok, ectomorfii au nevoie de carbohidrati, asa e? Nu o sa ne luam carbohidratii din dulciuri si alte zaharoase, ci ni luam din alimente naturale cum ar fi orez, cartof, morcovi, etc. Pe langa continutul lor in carbohidrati vin si cu vitamine/minerale/fibre care sunt foarte importante.
Eu de exemplu imi fierb niste morcovi si cartofi si dupa ii fac piure sau poti sa mananci orez care are la randul lui carbohidrati. Orez, paste, paine, cereale de toate felu, toate contin carbohidrati.
Pe scurt: Alege sursa naturala de carbohidrati nu dulciuri, este mult mai benefic pentru tine.

| OOOLEOOO a răspuns (pentru Goldenboy97):

Dieta o sa tina cat o sa tina si motivatia.
Intr-o seara se va trezi cu un borcan de nutella in frigider si nu se va putea opri din mancat.
Crezi ca un abuz atat de mare dupa o perioada de abstinenta o sa fie mai sanatos decat sa manance 2 felii unse pe paine in prima parte a zilei ca sa treaca de pofta?

| Goldenboy97 a răspuns (pentru OOOLEOOO):

Pentru cunostiintele tale generale, sa stii, ca exista in care se mananca ce vrea si cat vrea. Sub denumirea de "cheat day"
Sa-ti zic din experienta mea, am taiat aproape toti carbohidratii din alimentatie. Pe zi mancam cam 20g carbohidrati, maxim. Restul caloriilor le luam din grasimi si proteine.
Toata saptamana eram stresat pentru ca nu aveam carbohidrati si trebuia sa tansform grasimea in energie. Corpul devine acid din cauza corpilor cetonici, capacitatea mentala are de suferit deoarece creieru este invatat sa consume carbohidrati ca sa functioneze, dar in momente grele "merge" si pe grasime.
Asa, 6 zile pe saptamana mancam doar proteine, grasimi. Iar in a 7-a zi mancam numai carbohidrati + proteine, ce vroia p... mea fara sa pun niciun gram de grasime.
Si ca sa-ti raspund la intrebare, da 1 data pe saptamana poti sa faci "abuz". Termenul abuz nu prea se potriveste, mai degraba poftele.
Eu nu zic sa nu manance 2 felii unse, pentru ca el este ectomorf are nevoie de calorii, conteaza mai putin sursa lor. Dar alternativa mea este mult mai buna.
Mie nu-mi plac oamenii slabi de minte care nu pot sa renunte la ceva, doar pentru ca le place acel lucru. Apreciez in schimb persoanele care fac tot posibilul sa evolueze si sa ajunga cat mai sus, asta in orice domeniu.
Cateva link-uri:
"Gustarica" mea de duminica: https://imageshack.com/i/ezvcnUZFj

http://www.culturism.ro/......-meal.html
Din partea mea poti sa iti mananci painica unsa cu zahar, nu ma intereseaza.

| Cosmin86 a răspuns (pentru OOOLEOOO):

Da, se numeste "cheat day".

Eu la un cheat day am mancat 18 mici + 4 portii de cartofi prajiti + 4 beri + 2 paini.

Si e ok, tot greutatea actuala o mentin.

E normal sa faci periodic excese, dar in rest sa mananci CURAT.

4 răspunsuri:
| OOOLEOOO a răspuns:

Sfaturile lui Sorin Fritea date in videoclip sunt foarte bune dupa mine.

Alimentatia unui ectomorf ar trebui sa fie de 50% Carbohidrati 30%Proteine si 20% Grasimi.

Poti pune masa musculara si daca esti ectomorf, antreneazate corect (pentru cresetere in masa)