| CeVorbestiMa a întrebat:

Daca fac exercitii cu gantere si am facut febra musculara, are ceva daca continui sau trebuie sa astept sa-mi treaca?

Răspuns Câştigător
| mOBSCENE a răspuns:

Pai ma gandesc ca faci exercitii pentru fiecare grupa musculara in parte, nu? In acest caz, in fiecare zi antrenezi alti muschi, iar febra musculara pe care o ai din ziua anterioara nu te influenteaza cu nimic. Deci nu are absolut nimic.
Insa daca antrenezi aceleasi grupe in fiecare zi, atunci da, e o problema, avand in vedere ca muschii au nevoie de timp pentru a se reface dupa efort fizic.

2 răspunsuri:
| CeVorbestiMa explică (pentru mOBSCENE):

S-ar putea si ca de le febra musculara sa am muschii "umflati"? ...par mai rotunzi decat de obicei

| mOBSCENE a răspuns (pentru CeVorbestiMa):

In urma antrenamentelor cu greutati, sau mai intense, se produce acumularea de acid lactic in muschi care poate "irita" sist. muscular, cam asta este febra. Muschii sunt "pumped" in urma antrenamentului big grin