| anonim_4396 a întrebat:

Daca ridic o greutate cu ambele mâini deasupra capului, stand in picioare, ce mușchi se lucrează?

3 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| siriusblack98 a răspuns:

Umerii,in special cel frontal, pieptul (partea superioara), lombarii pentru ca vor sta incordati pentru a sustine coloana, iar apoi o sa intre abdomenul (pentru o mai buna stabilitate si ca sa nu iti trepideze corpul, sugerez sa-l incordezi) si desigur muschii picioarelor (cvadricepsul).

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru nimportequi):

Păi nici nu prea exista concursuri că doar crossfiteri, strong man's si olimpicii ridica greutăți deasupra capului, power liferii se focusează pe piept, dar aia e alta treaba...
Împinsul deasupra capului e mult mai "natural", așa am evoluat, mai demult nu aveai cum sa faci pept.