| Simonapask a întrebat:

De ce cu mana stanga ridic o greutate mai mica decat cu dreapta si ce ar trebui sa fac?

3 răspunsuri:
| Holiday a răspuns:

Mana mai "indemanatica", in cazul tau dreapta, e folosita mai des la diverse activitati si astfel devine mai puternica. Pe de alta parte, nu doar forta conteaza, chiar si pentru ridicarea unei greutati, ci si indemanarea si iarasi dreapta e in avantaj.
N-ai alta solutie decat fie sa faci exercitii fizice pentru mana stanga, fie s-o folosesti macar in aceeasi proportie cu cea dreapta si in timp va deveni mai puternica si mai indemanatica.

| kar1GaNNN a răspuns:

In stanga ai puterea mai mare.
Ar rebui sa faci exercitii mai multe cu dreapta pentru a o intari.

| GPA a răspuns:

Este normal, deoarece folosești mai des mâna dreaptă decât cea stângă. Cu mâna dreaptă depui un efort mult mai mic decât cu cea stângă, evident că forțele vor fi diferite. Asta în cazul în care ești dreptaci, un stângaci depune mai mult efort in ridicarea unei greutăți cu mâna dreaptă.

Poți începe prin exerciții fizice cu gantere de 5kg/10kg. Poți să faci tracțiuni(dezvoltă masa musculară a bicepșilor) și flotări (dezvolți abdomenul și tricepșii), majoritatea mușchilor de prin acea zonă.