| DragosMaCheama a întrebat:

Salutare.Am varsta de 15 ani si ma duc recent (de o luna) la sala.De cateva zile am inceput ca atunci cand ridic o greutate simt ca ma curenteaza ceva pe spate, undeva in spatele plamanului drept. Durerea nu o simt decat cand ridic cu o singura mana si o simt in acelasi loc si pentu mana dreapta si pentru cea stanga.Stie cineva despre ce este vorba?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Indiferent de cauza, o durere toracica trebuie evaluata de catre un medic! Tipul durerii, caracteristici si intensitatea ei, iradierea si modul de aparitie sau disparitie constituie argumente in favoarea unui anume diagnostic, ce va trebui confirmat prin investigatii paraclinice, imagistice si de laborator.Din cate stiu, la unele persoane durerea neuropatica (consecinta a leziunilor neurologice) se manifesta sub forma de junghi sau de soc electric.

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Un nerv inflamat! Se intampla cand se face un efort mare pe acel muschi si se inflameaza nervul. Se impune repaus de 1 saptamana si se poate relua exercitiul, dar cu ambele maini.

| BeeBia a răspuns:

Am 3 variante, nu stiu daca sunt corecte dar ti le spun oricum.
1. nu respiri cum trebuie
2. nu ai o pozitie corecta
3. iti intinzi un muschi