| Anonimuserr a întrebat:

De ce din liga 1 nu se pot califica cel putin 2 echipe direct in UEFA Champions League asa cum este in Spania Italia sa se califice in grupe direct. Noi trebuie sa jucam play-off. La fel si pentru UEFA Europea League? Care este motivul? In Spania, Italia 2 echipe intra direct in grupe iar alte 2 joaca play-off. La noi prima joaca play-off.

6 răspunsuri:
| LonelyLoner92 a răspuns:

Ai clasamentul coeficientilor la zi aici:

h t t p://www.statisticifotbal.ro/coeficienti_uefa_13-14. htm

Scuze ca ti-am scris raspunsul asa, il scrii unit ca sa vezi clasamentul.

Romania este pe locul 22 momentan iar ultima pozitie din clasament care asigura doua echipe in grupele ligii campionilor este locul 16, deci de asta nu mai trimitem doua echipe in liga campionilor ca nu am mai facut treaba in ultimele sezoane.

| alexs99 a răspuns:

In calcularea lourilor de cupe europene pentru fiecare tara se tine cont de coeficientul UEFA. Tari ca Spania, Anglia, Germania, Italia au coeficienti foarte buni, in timp ce noi sunt in jurul locului 20 din acest punct de vedere.

| Anonimuserr explică:

Si cum ne marim si noi coeficientul ala? sa avem si noi echipe in grupe direct macar 1 nu mai vorbim de 2.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca Spania, Italia, Anglia si altetari cu campionate puternice din Europa au un coeficient in UEFA mai bun. Aceste tari avand echipe care ajung pana in fazele finale ale Ligii Campionilor si Europa League (Barcelona, Real Madrid, Chelsea etc) aduna niste puncte si in functie de punctele alea se calculeaza coeficientul de tara si astfel se decide cate echipe din fiecare tara participa in Liga Campionilor si Europa League. Noi suntem vai de noi, abia de iesim din grupele Europa League, ca in Liga Campionilor nu a reusit nicio echipa romaneasca sa treaca de grupe si astfel avem un coeficient mic si suntem nevoiti sa jucam etape de calificare inainte.

| dalea a răspuns:

Cred ca este vorba despre diferenta dintre nivelul campionatelor din tarile numite de tine si cel din Romania.

| JustinGabriel a răspuns:

Este vorba de coeficientul UEFA al fiecarei tari.Romania are un coeficient ce ii permite sa aiba doar 1 echipa calificata direct.Acest coeficient se obtine prin paricipari in UCL SI UEL sau alte meciuri internationale