| Alexandru250201 a întrebat:

De ce intr o echipa de fotbal portarul are mereu echipamentul de joc diferit fata de colegii lui in meci?

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Are echipamentul deosebit pentru ca arbitrii sa-l poata deosebi cu usurinta fata de coechipieri, chiar de la distanta, avand in vedere ca are dreptul de a prinde sau atinge mingea cu mana in careu.

| Simpatic a răspuns:

Probabil ca sa nu fie confundat cu ceilalti jucatori de catre echipa adeversa, sa nu-i induca in eroare cand e de exemplu in careu advers si vrea as dea un gol, jucatorii din echipa adeversa astfel nu vor sti ca poarta este goala, pe cand avand echipament care iese in evidenta vor sti cand poarta e goala si portarul plecat prin vecini.
Am zis si eu cu spirit de gluma, motivul real nu-l stiu exact nici eu.

| cristi202 a răspuns:

E total diferit pentru ca funcția e diferita. Portarul își folosește miinile. Cu care uneori trebuie sa suporte șocuri foarte mari de pe urma șuturilor puternice. Mai mult, el are o poziție mai mult statica, nu aleargă atit de mult ca ceilalți jucători. Și trebuie sa fie recunoscut de ceilalți jucători.

| Drimmero a răspuns:

Pentru a se distinge de ceilalti, de a nu fi confundat cu jucatorii de camp. Unii portari apeleaza la echipamente mai colorate ca sa intimideze atacantii in duelurile 1 vs 1, face si asta parte din meci

| Catrice a răspuns:

Da chiar asa sa aibă și jucătorii mănuși poate le e frig.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Raspunsul corect este cel al lui Ioandelasat. Daca este acoperit de ceilalti fotbalisti, cum s-ar distinge daca este mana lui care atinge mingea?

| DonEduardo a răspuns:

Pentru ca are un rol diferit fata de ei.

| tonyc7 a răspuns:

Pentru ca altfel fotbalul n-ar mai avea farmec. Fotbalul actual si mai ales cel romanesc oricum si l-a pierdut deja.