| VladCosmin007 a întrebat:

De ce nu mai iau deloc in greutate(in masa musculara)? Mi s-a format pieptul in astea 3 luni de sala, bicepsul l-am facut de la 34 sau 35 la 40 cm(da, in doar 3 luni, pentru ca am genele bune) mi-am marit si nr de calorii pe zi de la 1800 pe la 2500, mai nou mananc si mai multe dulciuri pentru ca vad ca nu au efect "negativ", iau suplimente creatina shake de proteine, glutamina, m-am dat si pe animal pak, dar nu mai cresc in greutate, de cand am inceput sala am luat decat 2 kg si cand ma uit in oglinda zic ca am luat vreo 5-6 kg de masa. Ce se intampla? Ar trebui sa mai astept cam 1 an sa se vada rezultatele si pe cantar?

5 răspunsuri:
| DovleacTurbat a răspuns:

5 cm in plus pe brate cu 2kg luate in TOTAL? Din ce film vorbesti ca vreau sa-l vad si eu. rolling on the floor 2kg in plus sau minus de cele mai multe ori nici nu se observa, daramite sa cresti 5cm laughing, cand testele au aratat ca pentru 1cm in plus ai nevoie de aporximativ 7-9kg. Mareste-ti aportul nu e logic?

| N0xEterniS a răspuns:

Cacat un an laughing Te-ai lovit de 'plateau'. Muschii s-au obisnuit cu ce faci, schimba antrenamentul, fa supersets, half-reps, etc treci de la 10 repetari la 8 cu greutati mai mari, ba chiar si timpul zilei de exemplu daca faceai seara, mergi dimineata, sau fa o pauza de 1 saptamana dupa loveste sala din nou. Pe scurt, schimba rutina happy

| VladCosmin007 explică (pentru DovleacTurbat):

Stiu si eu asta, practic daca mi-ar fi spus cineva ca a luat 5cm in brat in 3 luni il bateam ca minte, nu il credeam(doar daca a luat steroizi).Dar eu nu am luat steroizi, nici nu o sa iau vreodata. Nu stiu ce se intampla cu corpul meu. Am 17 ani, 185 inaltime, 87kg(2kg luate de la sala) acum 1 an aveam 103 kg(eram gras rau de tot) si ma gandesc ca organismul reactioneaza altfel din cauza ca am fost goarte gras cu putin timp in urma.

| DovleacTurbat a răspuns (pentru VladCosmin007):

In contextul tau nu e bizar timpul scurt, ci centimetrii. Muschiul creste din macro si micronutrienti nu cu oxigen (O2). happy In cel mai rau caz ai grija sa nu fie rententie de apa pentru ca in cantitati mari nu e ok. Orice orgaism are o proportie de retentie, dar daca eu am dreptate al tau are prea multa. Fa-ti niste investigatii.

| VladCosmin007 explică (pentru DovleacTurbat):

Iau si creatina dupa cum am spus, 3.5(adica o doza)inainte de antrenament, si dupa antrenament 1g. In zilele de pauza tot 1 gram pe zi. Nu fac exces de creatina, nu iau "supradoza" sibeau foarte multa apa
Am si plan pentru macro si micronutrienti 200g pe zi de proteine, cam 85-90g de grasimi si pana in 200g de carbohidrati pe zi.