| VladCosmin007 a întrebat:

De ce nu pun masa musculara? Am 16 ani merg la sala de 2 luni, mi-am definit pieptul destul de bine pana acum, adica deja se vede prin tricou ca e mai mare, bicepsii i-am facut de la 34cm la 37.5cm... iau si suplimente (iau de la optimum nutrition proteine pro whey ca am auzit ca sunt cele mai bune, in zilele de pauza nu iau) creatina, glutamina... am marit si nr de calorii la 2500-3000, 200g proteine pe zi, dar nu prea iau in greutate, adica dupa o luna m-am tot cantarit si nu iau deloc. Si nu sunt un om slab, eram gras rau, aveam 103kg acum un an, acum am 85kg. Si vreau sa fac in maxim un am 90kg (de tura asta de muschi) happy
Niste sfaturi va rog?

5 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

La biceps pui 2-3 cm / an si tu ai pus in 2 luni...

Copil de 16 ani happy

| VladCosmin007 explică (pentru Cosmin86):

Da frate sincer si eu am fost surprins dupa doar 2 luni sa iau 3 cm. Poate nu ma crezi, sigur nu ma crezi, dar nu am de ce sa mint.
Probabil am genele bune. La picioare la fel, nu am facut in viata mea exercitii la picioare dar de cand am inceput sa ma duc la sala fac cu greutatea maxima, adica 80kg la aparate, iar la presa cu 60-70kg.

| DovleacTurbat a răspuns:

2 luni de sala si deja ai pachetul complet de suplimente al unui atlet complex, serios? Rezultatele vin in ANI de munca. Daca de la inceput ai luat-o cu suplimente cand vei ajunge in punctul in care chiar vei avea nevoie de ele ce vei lua? Vei trece direct la anabolizante? laughing. 90 kg de muschi auzi, nu o sa ai in viata ta 90kg de muschi, poate 90 kg greutate corporala, dar de tesut muscular pur doar daca te mai nasti de vreo 3 ori. Pune mana pe carti de nutritie, vezi cu ce se papă sportul asta, invata sa te antrenezi, invata sa-ti faci propiul program de antrenament care cuprinde exercitii care-ti "priesc" tie. Si pune mana si mananca, n-ai nevoie de suplimente, esti incepator. Suplimentele se folosesc cand nu mai face față alimentatia ceea ce nu e cazul la tine. Consumi 2500-3000 cu tot cu suplimente, baga 3500-4000 calorii doar din mancare atunci poti sa zici ca mananci.

| Lands0fMancunia a răspuns:

Mananca mai multe legume si carnuri. Odihneste-te, nu te forta aiurea. Rezultatele vor aparea in timp, nu de pe o zi pe alta.

| SorinIgnat a răspuns:

Copile, rezultatele nu vin asa repede. Trebuie sa te duci la sala timp de 1 an si sa mananci mult, in special multe legume si fructe.Dar nu exagera cu greutatile.Nu te suprasolicita.Cara cat poti.Nu te gandi la prostii gen proteine si de astea.