| coco112 a întrebat:

Dintre un kick boxer profesionist si un judocan profesionist.
1care bate mai rau(cime castiga)
2care artaartiala e mai buna?
acord funda

2 răspunsuri:
| Holiday a răspuns:

Presupunand ca sunt apropiati de categorie (greutate) kick boxer-ul porneste ca favorit, dar daca lupta ajunge la sol judokan-ul are sanse mari de a invinge avand tehnici mult mai bune intr-o astfel de lupta. De aceea luptatorii de MMA, unde lupta se duce atat in picioare cat si la sol, unde-s permise tehnici asupra incheieturilor, au antrenament specific si de judo sau jiu jitsu. In concluzie nu exista "cea mai buna" ci pentru a fi un luptator bun trebuie sa detii tehnici variate provenite din diverse forme de arte martiale.
De asemenea exista pregatirea specifica trupelor militare de elita unde orice procedeu este permis, scos ochi, muscat, rupt oase, bagat degetele in nas, etc, practic orice tehnica. Astia-s cei mai periculosi intr-o lupta "de strada", fara reguli.

| TeckTonik997 a răspuns:

Din cate stiu eu, judo e o lupta organizata in care ambii incearca sa iti puna adversaru' la pamant fara a-l ranii, in timp ce kick boxerul il loveste de il face praf in aproape orice fel. Deci...