| cfrtobias a întrebat:

E adevarat ca cadrul de bicicleta din aluminiu e mai usor, dar e rezistent?

15 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Aluminiul in sine este un metal mai slab decat otelul, dar un cadru de aluminiu de calitate poate fi mult mai rezistent decat unul ieftin (normal) de otel.

Bula
| Bula a răspuns:

Aluminiul este mai usor decat fierul /otelul.
Cu toate acestea, in functie de profilul mecanic de constructie si a compozitiei chimice (aliaj) se pot obtine structuri si mai rezistente.

Dau un exemplu: nervurile care intaresc rezistenta:
- Daca luam o coala de hartie A4 si o prindem, ea se indoaie imediat chiar si sub greutatea proprie.
- Daca indoim aceea coala in nervuri paralele (vazut in zig-zag din capat, asa: /\/\/\/\/\ ), atunci nu numai ca nu se mai indoaie, dar putem aseza pe ea chiar si un pahar cu apa).

Un alt asemenea exemplu este carcasa unui calculator, care poate fi facut din tabla subtire, in care se aplica cateva nervori bine calculate. In acest fel, carcasa nu se poate- sau se poate deforma greu.

| cfrtobias explică (pentru Bula):

Pai sa zicem comand din aluminiu si vreo 500 lei merita? sau pentru drum simplu se fisureaza?

| Sonia822 a răspuns (pentru cfrtobias):

Bicicleta sa fie din aluminiu, dar janta la roata sa fie dubla, altfel se indoaie la orice piatra,, si stai cu ea la reparat mai mult decat pe strada. La decathlon sunt de la 800 in sus, alea la 500 nu au janta dubla

| cfrtobias explică (pentru Sonia822):

Pai janta dubla am oricum da voiam sa aflu daca merita sa cumperi cadru din aluminiu si sa nu se rupa

| sierra1 a răspuns (pentru cfrtobias):

Ia-ți alu, dar e mai scump decât cel de oțel

| cfrtobias explică (pentru sierra1):

Pai in otel parca e inclus cu fier nu?

| sierra1 a răspuns (pentru cfrtobias):

Aliaj, da

Bula
| Bula a răspuns (pentru cfrtobias):

Pe drum neted nu se fisureaza, dar pe teren de munte, camp arat sau borduri nu cred ca va rezista mult o biciclta de doar 500 lei (100 euro).

| cfrtobias explică (pentru Bula):

Zici totusi ca e mai bun din metal decat aliminiu atunci? macar asa e normal doar ca din aluminiu se strica mai repede

Bula
| Bula a răspuns (pentru cfrtobias):

Daca-ti trebuie doar o simpla bicicleta pentru plimbat, iti poti cumpara o bicicleta veche, cu torpedou si fara schimbator de viteze, tip Tohan, Carpati, sau chiar Move, Mifa etc., care au rezistat si in timp (am o astfel de bicicleta si eu, cu care umblu prin oras si nu numai).

Se pot gasi astfel de biciclete (mai ales la tara), cu 100-200 lei, si siferenta pana la 500 lei o dai pentru a fi pus la punct "a la carte" (de exemplu: spite groase de 3mm, facute din electrozi de sudura sunt perfecte pentru gropile noastre big grin ).
Doar trebuie sa cauti un meserias batran, pasionat si priceput!

| cfrtobias explică (pentru Bula):

Eu am bicicleta da voiam sa aflu de merita sa cumpar cadru din aluminiu si daca e cu mult mai usoara si rezistent intelegi?

Bula
| Bula a răspuns (pentru cfrtobias):

Nu prea merita.
Pentru 500 lei gasesti doar biciclete de constructie slaba.
Mai bine pune-ti la punct bicicleta actuala, chiar daca este mai grea. Si greutatea ajuta, mai ales cand ai avans!
Iar un torpedou bine reglat este mult mai sigur decat o frana exterioara, cu flanse, mai ales la coborare de pe deal!
Ce se poate face: montarea unui schimbator de viteza, mai ales la pedala, iar in spate un pinion cu 24-28 dinti.
La fel, se pot schimba spitele rotilor cu altele mai groase, facute din electrozi de sudura (asa am si la al meu).

| cfrtobias explică (pentru Bula):

Eu ziceam pentru cadru doar 500 lei da este si mai scump cred da pana la urma raman asa cum e tongue si am 28 ani sa nu crezi ca am bicicleta la Cluj de acum 50 de ani tongue si ma dau eu

Bula
| Bula a răspuns (pentru cfrtobias):

La al meu, cadrul este original Move, ghidonul Mifa, restul Carpati si Tohan. happy
Move si Mifa sunt de pe vremea razboiului. Restul le-am schimbat treptat, si inca merge bine.winking