Întrebare recomandată | nuvreisamacunosti a întrebat:

E sanatos sa consum oua crude pentru masa musculara?

Răspuns Câştigător
| Annamaria21 a răspuns:

Da, dar nu in exces, daca consumi multe este posibil sa ai probleme cu ficatul mai tarziu

Răspuns Apreciat de Editori
| Donsavas a răspuns:

Nu iti recomand asa ceva! Oul nefiert cade greu ficatului si e posibil ca alimentul respectiv sa fie infectat cu Salmonella si sa te intoxici. Vei avea probleme cu stomacul. Concret, vei face diaree si vei vomita pana distrugi bacteria. In timp, datorita oului fie el si dezinfectat mancat des, iti poti distruge celulele ficatului.
Ai grija ce mananci si cum mananci! Sanatatea e superioara frumusetii.

15 răspunsuri:
| Betty12345678 a răspuns:

Da

Răspuns utilizator avertizat
| DovleacTurbat a răspuns:

Exista riscul de a intra in contact cu virusul salmonela.

| nuvreisamacunosti explică (pentru Annamaria21):

Daca adaug putin zahar are ceva?

| RaluckRal a răspuns:

Ce este mai putin cunoscut este faptul ca ouale crude pot contine o bacterie numita salmonela.

| alin1317 a răspuns:

Da,am incercat si eu. Nu am putut sa le inghit, succes tie!

| Bella2870 a răspuns:

Da, sunt bune, dar nu in exces ca sa nu ai problem cu ficatulhappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, este sanatos sa consumi oua crude pentru masa musculara dar nu in exces cum spune si Annamaria21 si in caz ca te intereseaza un ou are 8 grame de proteine.

| Ghervasuc_Claudiu_1993 a răspuns:

Normal...Continua sa consumi.

| Ciobii196 a răspuns:

Da

| cristi202 a răspuns:

Galbenusul e cel care are proteinele, ia doua, doua linguri de zahar, freaca-le intr-o cana mare de juma de kil, pune peste si amesteca lapte pana se umple cana, si obtii un cocteil care iti va asigura proteinele si carbohidratii necesari cresterii masei musculare. Asta era suplimentul sportivilor pe cand nu existau suplimente, vitamine, proteine, etc.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu, nu este sanatos, pentru ouale crude pot fii contaminate cu salmonela.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, dar nu de capul tau. cele de prepelita sunt f sanatoase

| Andreea213 a răspuns:

Ouale crude pot fi contaminate si cu salmonela.

| tehno125482 a răspuns:

Nu