| mihai4000 a întrebat:

Este ok 5-6 minute de alergare usoara dupa antrenamentul de sala? Vreau pentru pomparea sangelui in corp, nu mai vreau sa ard din muschi!

6 răspunsuri:
| WaterDrop a răspuns:

Orice tip de antrenament cardio, duce la ce incerci tu sa eviti "arderea muschilor". Alergarea este antrenament cardio. Poti face altfel, o zi de pauza de la antrenamentul de sala in care poti face doar cardio. Sau dimineata inainte de antrenamentul la sala, dar nu impreuna.

| mihai4000 explică (pentru WaterDrop):

Pentru pompare!, daca merg pe banda rapid asta inseamna ca ard din muschi?

| RAY a răspuns:

Voi la biologie ati fost vreodata? si in momentul asta daca organismul are chef va consuma fibra musculara dar nu e nebun sa faca asa ceva, el consuma carbo apoi proteine, carbo e benzina lui mai ieftina iar protine benzina lui scumpa, limitata dar el are nevoie de proteine asa ca daca tu fugi nu pierzi masa musculara si energie, energie rezultata din ce consuma organismul tau carbo in mare parte

| RAY a răspuns (pentru mihai4000):

Inseamna ca isi folosesti energia primara ca apoi sa folosesti grasime ca apoi sa consumi proteine, masa musculara e ultima care pleaca

| mihai4000 explică (pentru RAY):

Pai mai intai arzi glicoenul din muschi iar dupa grasime, te rog raspunde-mi la intrebarea postata

| RAY a răspuns (pentru mihai4000):

Da,e o rezerva care dureaza cam 6 ore apoi organismul consuma grasime dupa 3 zile se apuca de masa musculara,bine in acest timp e ameteala,greata, lipsa somnului, oboseala etc
un maratonist trece de multe ori prin cursa asta pentru ca el isi consuma rapid rezerva, rezerva e cand stai nu cand faci efort fizic, daca alergi o consumi mai rapid decat 6 ore