| Goldenboy97 a întrebat:

Exercitiile cardio afecteaza cresterea in masa musculara. Adica in perioada de masa are ceva daca facem cardio sambata sau duminica?
In perioada de definire cum procedati, reduceti din carbohidrati atat?

2 răspunsuri:
| aLeXaNdru145 a răspuns:

Nu are nimic daca faci o data sau de doua ori pe saptamana cardio timp de vreo 20 de minute.

reduci din carbohidrati, cresti cantitatea de proteine. trebuie sa ai o alimentatie buna, nu sa mananci toate porcariile. si cardio, normal.

| AntrenorFitness a răspuns:

Da, influenteaza, cresti mai greu. Depinde si cat cardio faci. Ca daca faci 15 minute, de doua ori pe saptamana aia e doar o incalzire.
in perioada de definire, mergi pe program de nutritie preponderent hiperproteic. Nu reduci de tot carbohidratii, dar incerci sa ii consumi in prima parte a zilei.
Antrenamente in circuit (luni-mircuri-vineri) si zile de cardio (marti-joi). Asta e doar un exemplu, sunt mult mai multe posibilitati.
Orienteaza-te si gaseste ceea ce ii mai potrivit pentru tine.
http://www.megaproteine.ro/antrenamente-si-nutritie.html
Poti administra si suplimente proteice, amino cu lant ramificat BCAA si L-glutamina ca sa pastrezi masa musculara. Si ca sa arzi doar grasimea L-carnitina, aminoacidul responsabil cu arderea grasimilor din organism.
Bafta!