| GheorgheGino a întrebat:

Fac sala de 4 luni si m-am bazat pe forta si masa musculara, sunt pus la punct cu alimentatia si exercitiile si rezultatele au aparut. Problema este ca eu am 1.80 si 87 de kg, am cautat peste tot si nu am gasit, ce imi recomandati sa fac?
1 sa slabesc si dupa sa pun masa si forta?
2 sa continui asa?
Mentionez ca mananc destul de sanatos de mic am fost gras, sunt endomorf.
Astept recomandarile si sper sa ma ajutati, va multumesc

4 răspunsuri:
| BogdanXD9930 a răspuns:

In primul rand nu merge sa depui si masa si sa slabesti in acelasi timp! Eu sunt in aceeasi situatie, am 90 kg si 1, 87 inaltime.
In primul rand ai grija ce mananci! Mai multe proteine si mai putini carbohidrati si desigur asta nu inseamna ca mananc continuu proteine! Ai nevoie de un deficit caloric 1500-1800 Calorii pe zi.
Si cauta pe net cum sa masori BMI! Cand BMI-ul ajunge la valori normale si termini de slabit apuca-te de pus masa musculara.
Parerea mea ca e ok daca iti fac undeva la 80kg si incepi sa depui masa. Mananc mai mult proteic ca sa nu pierzi prea mult din masa musculara din prezent. Mult succes. Daca mai ai intrebari te astept in privat big grin Funda?

| RAY a răspuns:

Nu stiu cata masa musculara ai, sa slabesti din ce anume, daca ai mai multa masa musculara nu este deloc negativ, iti poti masora te rog burtica sa stiu

| RAY a răspuns (pentru BogdanXD9930):

Faza e ca daca ai masa musculara nu trebuie sa slabesti, imc nu reflecta mereu realitatea, sa va masurati burtica

| marius9hdd a răspuns:

Salut, te pot ajuta eu cu alimentatia, antrenamente si orice alte nelamuriri mai ai legate de fitness, pe gratis. ma gasesti la : hyphy.fitness23@gmail.com sau pe WhatsApp la : 0757537839