| plastelina a întrebat:

Cum pot avea masa musculara mai mare?
Lucrez foarte mult la sala si totusi rezultatele nu se prea vad ( de 4 luni).
Mananc destul de ok.
Mi-as dori sa am muschii mai mari.
Inainte de antrenament iau niste proteine de forta.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai antrenorul ala ce pazeste, de ce nu vorbesti cu el? Sunt doua categorii de exercitii, pentru masa si pentru rezistenta. Daca lucrezi cu greutati foarte mari si implicit faci un numar mic de repetari, obtii masa musculara. Daca lucrezi cu greutati mici si deci faci un numar mare de repetari, masa musculara nu creste considerabil dar capeti rezistenta. Am mai postat pe larg de doua sau trei ori in trecut amanunte despre exercitiile la sala, poti intra sa citesti si acolo, daca vrei mai multe amanunte.

25 răspunsuri:
| gabimaris a răspuns:

Ai grija, nu numai muschii conteaza in viata, incearca sa ai si o stare de spirit ok, stai cat poti de mult in aer liber, respira corect si relaxeaza-te profund! Mult succes cu masa musculara, dar ai grija sa si arati armonios cu atata masa cata vrei tu, in general se pierde din vedere acest aspect!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lasa-i asa cum sunt, nu mai lua proteinele alea ca nu sunt bune, de ce vrei sa arati ca un halterofil, nemultumirea porneste din alt loc si pentru altceva nu pentru muschi (cred nu mi-o lua in nume de rau), de regula cand vrem sa avem sau sa fim altceva decat suntem, de fapt acoperim niste goluri pe care nu vrem sa ni le asumam, bleahhh eu cred ca arati bine si asa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mersi mult de raspunsuri...

Am sa incerc greutati mai mari

Mersi inca odata

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Baga greutati mari daca vrei sa cresti mai mare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce rezultate vrei frate tu in 4 luni? Vrei sa vezi cm multi in plus? Atunci trebuie sa ai rabdare...eu am lucrat foarte serios 6 luni, si nu am luat decat 1 cm in brat, si tu in 4 luni te astepti la rezultate mari? O regula pe care vreau sa o retii: NO PAIN>>>NO GAIN!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pfff eu sunt mezomorf si in 4 luni am crescut 5 cm in brat. poate e din genetic, dar nu stiu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Abracadabra bine zis, fratilor pentru un trup frumos si bine dezvoltat in primul rand trebuie sa iei proteine si creatina, sa mananci bine acasa sa dormi mult si ai rabdare rezultatele nu apar peste noapte.Iti urez bafta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fratilor sunteti varza happy Daca nu cunoasteti ce implica acest sport mai bine taceti. Sunt persoane care au impresia ca stiu dar de fapt habar nu au. "nu mai lua proteine si mananca cereale cu lapte" laughing haideti ma. Nu lua proteine inainte de antrenament...nu proteinele iti dau forta si energie ci carbohidratii. Ia o proteina din zer dupa antrenament si ceva dextroza(zahar) sau mananca niste fructe dar asta repet: numai dupa antrenament si dimineata la trezire, cand corpul tau are cele mai mici sanse sa le depuna sub forma de grasime. In rest, antrenamente intense, odihna, alimentatie bazata in mare parte pe proteine si incearca sa schimbi exercitiile cam la 6 saptamana. Bafta

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Frate baga ceva naposim, decanofort si sustanon,winking, cu proteine si creatina o sa cresti cand zboara porcul. Baga astea combinate si in 2 luni vezi rezultatele. 20 mg napo/zi+400 mg deca/saptamana+500 mg sustanon/saptamana, daca tu in 2 luni nu cresti sa ma anunti. Succes

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1)Documenteaza-te!
2)Pentru crestere in masa musculara, este nevoie de antrenamente scurte dar intense.
3)Nu exagera cu frecventza antrenamentelor.
4)Alimentatia trebuie sa fie foarte stricta, chiar exagerata...Din ce stiu eu proteine trebuie sa consumi 1, 5 grame pe kg corp,carbohidrati-o cantitate mai mare inainte de antrenament, pentru sustinerea aportului energetic, iar grasimi cat mai putine.Pe langa acestea, trebuie sa consumi fructe si legume proaspete, chiar si un complex de vitamine si minerale.
5)IMPORTANT(NU K CE AM SCRIS MAI SUS NU AR FI)DAR, celula musculara, are in compozitie 70 %apa deci este necesar sa bei 2 litri de apa pe zi, vara poti sa bei mai mult deoarece pierzi o mare parte prin transpiratie.
6)DISCIPLINA! fa ti un program de antrenament, respecta l fara abateri si rezultatele vor veni sigur.
7)Suplimentele sunt si ele importante pentru masa musculara dar, inainte sa apelezi la ele consulta intstructorul de la sala, eventual cauta pe internet numele produsului pe care vrei sa il folosesti si firma care il produce, vei vedea acolo daca produsul merita banii.
8)Organismul va avea nevoie de recuperare dupa efort.
Simplu nu i asa?
Nu e simplu deloc, trebuie sa dormi cel putin 8 ore pe noapte si trebuie sa ai zile de pauza intre antrenamente.
8)NO PAIN, NO GAIN e o prostie.NU trebuie sa te antrenezi pana sar muschii dupa tine cu atat mai putin pana nu te mai poti intoarce pe o parte in pat de febra musculara.ANTRENEAZA TE INTELIGENT,mareste progresiv greutatile, pentru o accidentare musculara nasoala precum o ruptura de muschi sau mai grav de tendon poti sa stai mult in spitale sa faci recuperare luni de zile pentru a ti recapata functia muschiului afectat, air la o ruptura de tendon...adio culturism!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai musculosii lu`peste! pana n`au aparut pe piata steroizii, se facae antrenamnt la sala, si muschii ramaneau pe viata! tata, la 50 de ani, are aceleasi forme musculare ca la 27 de ani, cand s-a lasat de culturism, dupa ce l-a practicat de la 19 ani!

| MihaiKm a răspuns:

Hai sa va zic eu ceva, sunt si eu in cazul lui, merg la sala de 4 luni, am luat creatina 2 luni, si abia dupa am descoperit ca e o prostie, te faci mare si nu ai forta, am facut o mare prostie ca am luat creatina, si mi-am luat si proteine( Gigant Pro Mass), bineinteles, luam cate 2 shake-uri pe zi, si in zilele cu antrenament 3, si dupa 2-3 saptamani mi s-a facut rau si m-a durut stomacul. DE CE? PENTRU CA: Baieti organismul nu reuseste sa asimileze ceva luat din exterior, fara masura si, in prostie, organismul uman are cursul sau propriu, cu care este obisnuit, nu incercati sa schimbati nimic, si vreau sa va mai zic ceva, da sa nu va suparati : MI SE PARE CA PROTEINELE SI SUPLIMENTELE SUNT PENTRU LENESI (PROSTI), CARE NU AU PE CE DA BANII, daca vrei sa dovedesti potentialul tau adevarat, fa natural, cresti in masa musculara cat si in forta. Metoda naturala este dupa parera mea cea mai buna. Arata ca ai o vointa mare si vrei cu adevarat sa faci ceva calumea facand natural, atunci este chinul cel mai mare, si daca cineva reuseste sa faca natural, sa arate bine si sa aiba o forata pe masura are TOT RESPECTUL SI TOATA STIMA MEA. Aratati ce puteti voi, nu proteinele si celelalte rahaturiwinking

| Dkgray a răspuns (pentru MihaiKm):

Pentru a castiga masa musculara ai nevoie de multe lucruri printre care: un genetic bun, o dieta bine pusa la punct(+suplimente), antrenament(care printre altele presupune executarea corecta a exercitiilor), odihna etc. Pe viitor abtine-te sa dai sfaturi pentru ca informatia iti lipseste cu desavarsire. Intr-un post anterior ''laudai'' aceste ''proteine''(GPM fiind de fapt un weight-gainer, continand peste 50% carbohidrati). Ar trebui sa te informezi din niste surse sigure, fara sa mai asculti de orice persoana care iti spune sa ''tragi'' in felul ala ca asa te faci mare sau sa ''bagi'' nu stiu ce chestii.Bafta!

| MihaiKm a răspuns (pentru Dkgray):

Intr-adevar intr-un post anterior, am propus aceste suplimente, dar atunci nu stiam de efectul lor, oricum m-am mai informat si proteinele impreuna cu creatina formeaza o reactie, care dauneaza stomacului, am mai citit pe forum-uri si vreau sa spun ca imi propun sa fac natural de acum, in comparatie cu altii care iau suplimente o sa imi mentin mult mai bine conditia fizica(chiar daca cat muncesc eu in 3 ani, el face intr-un an cu SUPLIMENTE),dar fiecare cu parerea lui. Suplimentle nu mi se par "esentiale" pentru cresterea masei musculare, tot ce trebuie sa faci este sa mananci bine(lapte,carne, branza, oua) cate 4-5 mese pe zi (in cazul meu) si vei obtine rezultate bune si fara suplimente pe care dai o gramada de bani. Bineinteles si somnul care este secundarul factor de crestere, in care proteinele lucreaza cel mai bine la refacerea tesuturilor musculare rupte in timpul antrenamentului. Gigant Pro Mass, nu il recomand, din cauza reactiilor adverse. Sincer iti zic ca in zilele de azi, nu mai exista nici o "sursa" sigura. Toti vor sa isi vanda marfa, nu ii intereseaza de nimic. Numai tu singur poti afla, daca traiesti pe propria "piele".

| Dkgray a răspuns (pentru MihaiKm):

In cazul in care ai dinainte o afectiune sau o iei in cantitati mult prea mari ti-ar putea dauna. Creatina se gaseste in mod natural in corpul uman, o mare parte(aprox. 95%) fiind depozitata in muschi, fiind o sursa de energie pentru acestia. Poti lucra foarte bine si fara suplimente dar crezi ca poti sa-ti asiguri necesarul de proteine, carbohidrati, grasimi sanatoase, vitamine, minerale, enzime digestive doar din hrana zilnica? Cand am spus ''sursa sigura'' nu ma refeream la comerciantii de suplimente a caror scop e vanzarea marfii evident, vorbeam despre oameni care au si niste studii in domeniu ca de exemplu un nutritionist. Numai bine si cat mai multe progrese!

| MihaiKm a răspuns (pentru Dkgray):

O sa ma interesez in legatura cu suplimentele, dar am un prieten la sala, care lucreaza cam de 3-4 ani, si nu mi-a recomandat suplimente care se comercializeaza in Romania deoarece lui i se par o mare prostie, si a zis ca o sa imi dea un site de pe care pot cumpara niste suplimente mai "speciale", care i se par lui bune pentru mine, sa vad ce imi recomanda si o sa revin cu un post aici, sa imi zici si parerea tathinking as vrea sa fiu cat mai bine informat despre aceste suplimente.

| Dkgray a răspuns (pentru MihaiKm):

E foarte bine ca vrei sa te informezi inainte de face un lucru. Astept sa-mi dai un link cu suplimentele respective.

| draclia a răspuns:

Uite ce e, stiu ca vrei mai mult, lasa timpul sa decida cum vei arata, acest sport implica mult mai mult decat masa musculara, fii atent sa te concentrezi sa diversifici antrenamentul, mananca bine, in loc de proteine care nu sunt naturale si te strica la stomac mananca cereale cu lapte, si mancarea de baza sa fie pestele, in special macroul pentru ca este peste oceanic. Si e si bun si ieftin. Fii rabdator, o sa vezi rezultate peste 1 an, fa-ti o poza acum la rece si una peste 6-7 luni tot la rece sa vezi mici diferente pe care nu-ti dai seama ca le-ai realizat. Incet o sa ajungi bine. Si nu uita sa alergi mult, mananca bine, trage bine.

| abracadabra a răspuns:

rolling on the floor cica nu sunt bune proteinele...prietene,intr-o luna am luat 3 kg in greutate si am crescut 2 cm la brat, nu mai vorbi aiurea daca nu stiiwinking (parerea mea). Sfatul meu este sa mananci bine (5-6 mese pe zi dintre care 2 pot fi shake-uri proteice), odihna(minim 8 ore de somn) si antrenament.Ai grija ce mananci, sfatul meu e sa consumi (peste, pui, vita, cartofi(nu prajiti), orez integral, ovaz, iaurt, branza, fructe si legume). Daca respecti "regimul" asta alimentar o sa ramai surprins de rezultatewinking.

Alte răspunsuri
| sliks a răspuns:

Inainte de antrenament trebuie alimente bogate in carbohidrati, sau un shake cu raport mare de carbo(de ex. GFX 8 de la ProNutrition). Imediat dupa antrenament un shake cu raport mare de proteine si scazut de carbohidrati. Nu uita de minerale si vitamine(recomand Optimen). Iar la sala lucreaza inteligent, nu te arunca spre greutati prea mari, vei face greseli si te vei accidenta. Somnul totodata conteaza foarte mult. Multa bafta si spor la treabawinking

| OvyBluRay a răspuns (pentru sliks):

Salut da-mi add vb ceva despre sala suplimente... viorel_kl

| plastelina explică:

Recomandati niste suplimente?
Sunt inalt si chiar mi-as dori sa fiu foarte bine facut

mersi