| NoNamemartes a întrebat:

am aproape 1.80, 16 ani si 60kg, m-am apucat recent de sala si ce imi recomandati sa mananc adica puteti imi face un regim, uni zic ca nu trebui regim deoarece sunt cam slab, ce ziceti are ceva daca am doar 60kg, daca o sa mananc sanatos si o sa imi iau proteine numai din mancare o sa pun masa musculara?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Sn4k3 a răspuns:

Probabil cand ai zis regim se gandeau ca vrei sa mai slabesti. O dieta pentru ingrasat iti trebuie tie, proteine 120g+, carbohidrati 300g+, grasimi 50-100g. Iti trebuie 2500+ calorii. Uite cateva alimente/mancaruri: unt de arahide, unt, branza, ciocolata, peste, paste, carne, banane, mazare, orez, ulei de masline, avocado, cereale. Cam astea sunt o parte, mai cauta pe net si fa-ti tu un meniu in functie de ce-ti place, buget etc in functie de valorile pe care ti le-am dat mai sus. Pui masa musculara daca mananci minim cat ti-am spus, grasimile sa nu le treci de 100g.

3 răspunsuri:
| RobertMoon a răspuns:

Daca te duci la sala pui mușchi și fără să mănânci ceva special în afara meselor obișnuite, important e sa ai răbdare și să mănânci.

| Cosmin86 a răspuns (pentru RobertMoon):

Serios? pui muschi fara sa mananci "ceva special", doar mancare normala?

Atunci DE CE sportivii care au nevoie de muschi mananca si 5 fripturi intr-o zi? ( + oua + multe altele). Unii baga si 2-3 salarii medii doar in mancare.

Mai documenteaza-te. Ca sa pui muschi nu trebuie sa mananci "mult"... trebuie sa mananci DUBLU fata de cineva care mananca mult!

| Mariu0699 a răspuns:

Ar trebui sa mergi la nutritionist unde iti va spune exact ce va trebui sa mananci si sa nu mananci.
Nimeni pe TPU nu-ti poate spune exact.
Bafta