| spinake a întrebat:

Facultatea de fizica si sport, Universitatea ecologica din Bucuresti. Ce stiti despre ea? Pentru inscriere scrie :

Concursul pentru admiterea în facultate se va desfasura la sala de sport a facultatii, din Bd. Vasile Milea nr. 1G, astfel:

- pentru specializarea Educatie fizica si sportiva
Test pentru aptitudini motrice/maiestrie sportiva (în sportul practicat)

Trebuie dat un examen?

Ca ce poti sa iesi din aceasta institutie?

1 răspuns:
| SabinaRsT a răspuns:

Facultatea de Educatie Fizica si Sport
Domeniile de studiu:
Educaţie fizică şi sport
Kinetoterapie

PROGRAME DE STUDII DE LICENȚĂ

1. Educaţie fizică şi sportivă - 3 ani - 6 semestre - 180 credite - acreditată
2. Sport şi performanţă motrică - 3 ani - 6 semestre - 180 credite - în curs de obţinere a autorizaţiei de funcţionare
3. Kinetoterapie şi motricitate specială - 3 ani - 6 semestre - 180 credite - autorizaţie de funcţionare

PROGRAME DE STUDII DE MASTERAT – ÎNVĂŢĂMÂNT DE ZI

1. Educaţie fizică şi sport şcolar - 2 ani - 4 semestre - 120 credite - autorizată
2. Performanţă în sport - 2 ani - 4 semestre - 120 credite - autorizată

Perioada de înscriere
Stabilită la nivelul universităţii

Criterii de admitere
• Probă eliminatorie: Traseu aplicativ (execuţie contracronometru) - admis/respins
• Proba 1 - LA ALEGERE:
ATLETISM (100 m, 800 m – fete, 100 m, 1000 m – băieţi) sau GIMNASTICĂ (exerciţiu impus la sol)
• Proba 2 - UN JOC SPORTIV LA ALEGERE:
BASCHET, HANDBAL, VOLEI – fete
BASCHET, HANDBAL, VOLEI, FOTBAL – băieți