| Viitorulapropiat a întrebat:

Hei..am o problema.Am facut karate, iar in prezent fac lupte libere...cand merg in competitii sau la antrenamente n-am nicio problema,dar daca la scoala sau cineva de pe strada se ia de mine, incep sa-mi tremure mainile si in loc sa ii inchid gura, incerc sa aplanez conflictul...ce pot face ca sa fiu mai curajos si in momentul unei certi sa nu-mi mai fie frica si sa-mi stapanesc acel tremurat?

3 răspunsuri:
| 1Q a răspuns:

Nu e vorba ca nu esti curajos intervine urmatorul factor, tu pentru ca ai facut karate care este un sport de autodisciplina poti sa iti controlezi furie si sa nu o folosesti cand nu e cazul, deci tu esti constient ca daca nu esti atacat atunci nu are sens sa ataci tu primul aceea persoana, iar despre tremurat este din cauza adrenalinei pe care creierul o secreta

| Cliar a răspuns:

Daca esti bun la karate si la lupte libere nu inseamna ca nu poti sa tii-o furi pe strada, in sinea ta constientizezi astea si de asta dai inapoi si te eschivezi cand vine vorba de conflicte de genul. Pe strada nu sunt reguli ca la karate asa ca daca te bagi in ceva de genul ai grija sa stii sa si iesi ( intreg ) P.S. *no hate* iti zic ceva real, fiindca am trait intr-un cartier plin de "smecheri" unde ori dadeai bataie ori primeai bataie ( indiferent ca faceai box, karate si alte nebuneli, era o chestie de impuls si de moment ). Ah da si vezi sa ai grija ca unii mai umbla si cu bricege mai nou si chiar daca esti sigur pe tine poti sa te bagi in ceva situatie nasoala, stiu fiindca am patit.

| Tudor_Sergiu_1990 a răspuns:

Asa faci si la femei?