| Marta123gh5 a întrebat:

Hei! Ce înseamnă seturi?
De exemplu, ce înseamnă : 4 seturi 25 repetari?
*Nu mă judecați, n-am mai făcut sport până acum????.

Răspuns Câştigător
| mastadont a răspuns:

Setul se referă la totalitatea repetărilor pe care le faci într-o tură. De exemplu, acum faci 50 de abdomene și peste 3 minute mai faci 50. Adică ai făcut două seturi sau serii a câte 50 de repetări.

6 răspunsuri:
| Adbbmsh a răspuns:

Acest "set", obiectiv, ti-l stabilesti singur dupa potentialul si forta ta.
in majoritatea cazurilor(vorbind de sala de forta) un set are intre 8-12 repetari. dar acestea sunt stabilite in functie de greutatea medie pe care o poti ridica fara sa te fortezi.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

4 x 25 = 100. Intre cele 4 seturi faci o pauza scurta. 3-5 minute!

| siriusblack98 a răspuns:

Seturi= ture/reprize. Dacă eu am făcut acum 10 genuflexiuni și iau pauză apoi iar mai fac 10, atunci am făcut două seturi a câte 10 repetări.

| AnastasiaK a răspuns (pentru siriusblack98):

Depinde și de pauză. Dacă e de câteva ore, cred că putem zice că ai făcut două antrenamente a câte 10 genuflexiuni tongue

P.S. Glumesc, dar dacă te iei de mine pe la alte întrebări, ce să-ți fac...

| siriusblack98 a răspuns (pentru AnastasiaK):

Ah so you want război rolling on the floor

| Vântulalb a răspuns:

Notiunea de set e folosita si in sport ca in multe alte domenii. Dar trebuia sa inveti la matematica in scoala, ca sa stii ce este aia!