| Bixu a întrebat:

Hei. Cum se calculeaza media de admitere la liceu pentru anul 2014? Se mai da un examen la admitere sau se ia dupa mediile 5-8? P.S : ?

6 răspunsuri:
| alexs99 a răspuns:

La sfarsitul anului se da Evaluarea Nationala, examene la romana si matematica.

Media de admitere in liceu se calculeaza astfel:
1. Faci media aritmetica a notelor obtinute la examen.
2.Inmultesti media cu 3.
3.Aduni cu media generala din clasele 5-8.
4.Imparti rezultatul la 4.
O zi buna.

| SUDSteaua1947 a răspuns:

Media anilor 5-8 conteaza in proportie de 25% iar media notelor din examen 75%.Iar formula de calcul se face asa: 3x media notelor din examen + media anilor 5-8, totul supra 4.

| inLoveWithNutella a răspuns:

Se da examen, numit Evaluare Nationala la Limba si Literatura Roamana si la Matematica.
Media o faci astfel:
-faci media generala a claselor 5-8
-faci media dintre examenul la romana si la matematica
In acest an s-au schimbat multe, adica acum media claselor 5-8 conteaza 25% din media de admitere, iar restul de 75% reprezinta Evaluarea Nationala(media dintre romana si matematica).
Sper ca te-am lamurit!

| andreea13deea a răspuns:

Pai se face media celor 2 examene si media mediilor de la 5-8 se aduna si se imaparte la 2

| inLoveWithNutella a răspuns (pentru andreea13deea):

Nu se mai face asa.S-a schimbat legea. Examenul nu mai conteaza 50%, ci 75%.

| andreea13deea a răspuns (pentru inLoveWithNutella):

Chiar nu stiam. Oricum e mai rau asa. sad