| Afsdghvcs a întrebat:

Hei TPU, eu mănânc undeva la 3000-3300 de calorii pe zi pentru a face mușchi, dar cam cate ar trebui sa mănânc că să pot să merg și la fotbal fara sa dau jos? Am 1.69 și 65 de kg

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Muschii se fac cu sport, nu cu extra calorii.

| peanut003 a răspuns:

Asta nu ai de unde sa stii tu, trebuie sa testezi ca sa afli.
in mor normal trebuie sa pui pe tine undeva la 500 de grame pe saptamana, daca depasesti atunci vei pune prea multa grasime
incearca cu 200 de calorii si vezi intr-o saptamana cum esti, daca nu e bine schimbi
Dar totusi. consumi prea multe calorii chiar daca te duci la sala+fotbal

Bula
| Bula a răspuns:

Exact atatea calorii trebuie sa mananci, cat consumi.
Daca mananci mai putin, atunci slabesti.
Daca mananci mai mult, atunci te ingrasi.

| AnastasiaK a răspuns:

Depinde de multi factori (cate antrenamente de fotbal faci, ce durata, ce intensitate... daca faci fotbal, renunți la alte activități gen o plimbare, o iesire, etc sau nu). In principiu, păstrează alimentatia de acum o săptămână sau două în care incluzi noul program și reglezi alimentația in functie de ce vezi pe cântar.