| Jibo a întrebat:

Http://www.youtube.com/watch?v=44mgUselcDU&feature=relmf u
Programul de exercitii de mai sus trebuie facut o data pe zi in fiecare zi?

2 răspunsuri:
| Eduard a răspuns:

Salut!

Muschiul abdominal e un muschi ca oricare din corp. Daca vrei ca el sa creasca si sa se dezvolte, trebuie lucrat, dupa care lasat sa se regenereze. Muschiul creste nu cand il antrenez ci cand se reface dupa antrenament. Refacerea completa a unui muschi poate dura pana la 10 zile. Abdomenele sunt un muschi ca oricare altul din corp, chiar daca nu este unul scheletic.
Din acest motiv multi considera ca trebuie sa-l lucreze zilnic la infinit cu sute de repetari. FALS, se antreneaza o data pe saptamana si se nu se supraantreneaza. Un muschi care e supraantrenat nu se fibreaza, contrar conceptiei multora, Repetari multe si zilnice, nu fibreaza un muschi ci il distruge.

Pentru un abdomen puternic si frumos, alegi o zi din saptamana si lucrez 4-6 tipuri de exercitii a cate 4 serii fiecare exercitiu, a cate 10-20 de repetari pe serie.
Daca ai multa grasime pe abdomen nu il slabeste cu ajutorul abdomenelor. Abdomenele sunt un exercitiu pentru dezvoltarea muschiului, nu pentru slabirea lui. Dieta lipsita de grasimi plus ceva sport aerob va da burta jos. Cu abdomenele nu.

Multa bafta!

| Jibo explică:

Merci deci tot programul acesta o data pe saptamana