| sergius21 a întrebat:

In culturism ce efort faci?

ce este efortul cardio, aerob, anaerob
dati cateva exemple

Răspuns Câştigător
| hummer24 a răspuns:

Culturismul e sport anaerob, altetismul e aerob o sa gasesti pe googlewinking
cardio vine de la inima, cardio vascularwinking

2 răspunsuri:
| ionutz03 a răspuns:

Aerobicul este o serie de exercitii care ar trebuie sa includa aproape toate grupele de muschi (alergat, mers pe bicicleta, mai sunt si cateva exercitii in ritm de dans etc) este mai mult pentru relaxare, oxigenare organism, in schimb anaerobicul este seria de exercitii pentru forta, cresterea masei musculate (un exemplu cel mai bun este trasul de "fiare").
exercitiul cardio este cam acelasi lucru cu aerobicul, este pregatire sistemului cardiac pentru efort fizic intens.
Cel mai bine este sa le combini pentru ca asa te ajuta sa iti maresti masa musculara si in acelasi timp sa oxigenezi si organismul

| GuessWhoIAm a răspuns:

Faci efort fizic cat si efort psihic, efortul cardio este depus de inima dar si de toate vasele de sange.culturismul implica efort muscular dar solicita organele respiratorii foarte mult.aerob inseamna respiratie pe baza de aer si anaerob in lipsa aerului.succes