| AlexBrasov1 a întrebat:

La pistol airsoft trebuie permis de port arma? Nu cred ca trebuie ce spuneti?

2 răspunsuri:
| Nickname1890 a răspuns:

Din punct de vedere legal nu ai nevoie de permis port arma pentru achizitionarea unei astfel de arme, insa conform Legii 61/1991 - Republicata trebuie sa fi implinit varsta de 18 ani.
Acelasi act normativ impune unele restrictii privind utilizarea, manipularea si transportul acestor tipuri de arme.

Aceste arme sunt destinate agrementului si nu autoapararii, iar orice expunere in zone publice atrage sanctiuni contraventionale, chiar si penale, cat si confiscarea acestora.
Totodata este absolut interzisa utilizarea acestora impotriva persoanelor sau animalelor. Armele de air-soft pot fi folosite doar in spatii special amenajate si in cadrul jocurilor organizate, iar pentru a evita eventualele accidentari se recomanda purtarea obligatorie a unor ochelarii de protectie.

| cristif a răspuns:

Am si eu arma de airsoft si am 17 ani. Stai linistit, nu te intreaba nimeni ce varsta ai cand comanzi arma de pe airsoft-cluj sau alt site, ideal ar fi sa n-o folosesti la vazul lumii, cand te joci cu prietenii, mergeti in cladiri parasite(hale industriale, fabrici). cel putin asa jucam noi, astia din caransebes.