| Tsukuyomi6 a întrebat:

Medicul mi-a interzis sa mananc carne.Am voie doar o data pe zi.Fac sala, cum pot sa imi fac rost de suficiente proteine fara carne? Am 92 kg, nici suplimente nu am voie.Mai are rost sa merg la sala daca nu pot manca cum trebuie?

8 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Cum poate sasi interzica ceva esetial organismului nu inteleg, suferi de ceva anume?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Eu zic ca o data pe zi e rezonabil(chiar prea mult). Ce, trebuie sa mancam carne dimineata, la pranz si seara?

| immortalfaith a răspuns:

Proteine nu inseamna neaparat carne. au fost multi culturisti vegetarieni (si sunt)
Surse de proteine : soia, linte, fasole, mazare, cereale integrale, unele seminte (dovleac, canepa etc.), quinoa, avocado, alge, spanac, cartofi copti, broccoli, varza de Bruxelles, naut, nuci etc.
Intreaba l daca ai voie sa mananci d`astea

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Are rost. Dar nu numai carne. Incearca si fructe si legume.

| Munteanu15 a răspuns:

Încearcă cereala quinoa care are cea mai completa structură de proteine (aminoacizi) împreună cu leguminoase: fasole, linte, năut etc. O să ai un adevărat cocktail de proteine vegetale care nu supra solicită rinichii.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

O data pe zi man e ok

| Cosmin86 a răspuns (pentru anonim_4396):

Depinde, uneori poti sa bagi 4-5 fripturi.

Cand faci sala NU exista "dimineata, la pranz si seara" exista 5-6 mese principale pe zi ( nu 3 ca oamenii obisnuiti ).

| TrăieşteClipa a răspuns:

Se poate performanta si fara sa infulecam cadavre de animale.
https://viataverdeviu.ro/......si-puterea