| sopranaCadaverica a întrebat:

Mereu mi-am pus intrebarea. Cand faci zilnic sport, fie el antrenament hiit, jogging, tae bo, orice altceva, incalzirea de dinainte (10 minute la mine) se socoteste ca fiind sport? Adica timpul dedicat sportului se calculeaza cu tot cu incalzire?
De exemplu, cu tot cu incalzirea la mine (5 minute alergat continuu prin casa+ 5 minute cateva seturi din fiecare patru exercitii pentru maini, elicea, lovituri de picior in fata, pe fiecare picior, 20 de genuflexiuni, lovituri de genunchi la piept), antrenament hiit (30 minute)+exercitii rezistenta (15 minute) ar fi in total 55 de minute de exercitiu fizic. Ori sa iau in considerare doar cele 45, fara incalzire?

12 răspunsuri:
| Sn4k3 a răspuns:

Se pune si incalzirea.

| StrongHeart a răspuns:

Si incalzirea e tot miscare, face parte din sport, deci da.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Și urcatul unui deal în ritm alert e sport laughing.

SPORT, sporturi, s. n. Activitate fizică a cărei practică presupune un antrenament metodic, respectarea anumitor reguli și a unei anumite discipline, având la bază elementul competitiv și urmărind obținerea de performanțe; fiecare dintre formele particulare, reglementate ale acestei activități.

| RAY a răspuns:

Si daca faci curatenie in casa este cardio, orice activitate de fizica se numeste sport, decat sa faci o ora sport intens apoi 12 ore la birou mai bine mergi pe jos 4, 5 ore e mai mult sanatos, trebuie sa ne miscam non stop

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Toata viata am avut si eu dilema asta...cand vei sti raspunsul la asta vei sti si sensul vietii

| sopranaCadaverica explică (pentru anonim_4396):

Poate vrei un croseu de stanga! Vezi-vezi! big grin

| baru a răspuns:

Alergatul prin casa nu se poate socoti sport. Exercitii pentru maini, elicea, nici vorba. lovituri de picior, genunchi eventual o anumita tehnica de lovire, mobilitate. Incalzirea idem. Fara sa te superi, ceea ce faci tu nu se numeste sport.

| sopranaCadaverica explică (pentru baru):

Daca ai fi citit cu atenție, fără graba (plăcuta, nu?) de a judeca, ai fi vazut ca am pus in paranteza destul de clar tot ce ai spus tu la partea de INCALZIRE. Eu nu fac doar atat (nu e evident?!) laughing Am zis de incalzire + sportul propriu zis, 30-40 de minute.
Ce grele ie, duamne.

| Cosmin86 a răspuns (pentru sopranaCadaverica):

La ce intrebare de copil mic ai pus, ce raspunsuri voiai sa primesti?

| sopranaCadaverica explică (pentru Cosmin86):

Nu vad care ar fi problema ta daca am pus o intrebare de copil sau de doctor docent in geoinginerie. Abtine-te daca n-ai nimic de zis. Simplu

| Cosmin86 a răspuns (pentru sopranaCadaverica):

Copil idiot

| sopranaCadaverica explică (pentru Cosmin86):

Ce pacat ca inteligenta nu are muschi, ca sa o tonifiem (si) cu carnita, oute de tara, dat din maini, picioruse etc. Nu-i asa, domnule atlet?hee hee