| anonim_4396 a întrebat:

Eu fac in fiecare zi alergari, am decis zilelea astea 3(Marti, Miercuri, Joi) sa numai fac, ca a nins, zapada.
Azi cand am iesit am alergat 100 de metri(de obicei alerg 2km, adica 1km si dupa inapoi) si a inceput sa ma doara rau genunchiul, s-a auzit un trosc, cand am ajuns acasa am si picat in bucatarie. si la scoala din nou la ora de sport, am jucat fotbal in sala, si iar s-a auzit acel trosc si a inceput sa ma doara din nou, am stat 5 minute pe banca indoind piciorul si intindandu-l in continuu. Dupa alea 5 minute nu ma mai dura asa rau, era o durere suportabila. Durerea asta la picior mi se intampla des in ultima vreme, am zis ca m-am lovit(chiar ma lovisem in acea zi, era vara) si d-aia, dar pana azi nu m-a mai durut.
Pot sa zic ca mi-am sclantit piciorul drept(nu la genunchi la picior) de 6-7 ori, in fiecare an mi s-a intamplat cate una(e si normallaughing).
Se poate sa fi patit ceva la ligamente? Joi ma duc sa fac analizele, pentru club si pana atunci nu am timp sa merg la spital. Pana atunci imi recomandati ceva sa nu ma mai doara asa rau? Exercitii, sa ma dau cu carmol sau cu altceva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| CuriousStuff a răspuns:

Posibil odata cu lovitura sa ti se fi rupt un tendon, daca nu l-ai bagat in seama sa ramana asa, iar acum genunchiul sa nu mai fie sustinut asa cum trebuie si din cauza asta durerea si acea pocnitura... Sau ar putea fi altceva.
Mergi la medic, spune-i de problema ta si sa se uite mai atent la ce ai acolo. Eventual si un echo sa vada ce se intampla.
Nu lua medicamente daca durerea e suportabila, poti eventual sa-ti iei un gel cu diclofenac, sau ceva gel/crema pentru durere pana atunci si sa nu fortezi piciorul. Desi mai recomandat ar fi sa-ti iei o trimitere de la medicul de familie si sa mergi la specialist asa, pentru ca un medic de medicina sportiva de obicei nu face investigatii asa de amanuntite, face un ekg, te masoara, te cantareste ia un puls si o tensiune si gata...

Multa sanatate.

| KenNine a răspuns:

Nu stiu, dar iti recomand compres cu gheata si sa nu efort intens cu piciorul respectiv.Si dupa sal forteti.Dar sa stii nu sunt specialist. Sper sa iti treaca.