| anonim_4396 a întrebat:

Niste exercitii care sa faca sa sutez mai tare in minge la fotbal...

Răspuns Câştigător
| alexandrualind a răspuns:

Bicicleta,fuga,sariturisi sport la picioare

3 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Trebuie să ai forță în picioare.
Asta e ceva nativ dar se poate și dobîndi, prin exerciții de întărire a musculaturii piciorului.
În plus, lovirea corectă a balonului e determinantă în puterea șutului.
La fel și felul cum lovești mingea.
Cea mai puternică lovitură este cea cu exteriorul.
Apoi cea cu ristul ( cu „ șiretul") cum se zice mai nou, pentru mingile luate din „vole"( din zbor), între 5-6 cm și pînă la 10 - 15 cm de deasupra pămîntului.
Urmează, ca forță, cea cu ristul înterior ( în special la centrări și cele cu efect).
Cele mai slabe șuturi sunt cele cu latul, pentru pase spre un coechipier, din apropiere, sau pentru unele goluri.
Cu „șpitzul" se lovește foarte rar în minge. Cel mai adesea jucătorii începători.

| Bobby711 a răspuns:

Du te la sala si baga picioare daca nu sti cum se folosesc aparatele intreaba lumea ca sigur iti vor spune tongue

| CulturismsiFitness a răspuns:

Du-te la sala si fa genofexiuni cu bara in fata si in spate si presa si gambe. Pe scurt du-te la sala si fa picioare.