| DangerF a întrebat:

Pentru a lua in masa musculara trebuie sa fac putine repetari cu greutate mare sau multe repetari cu greutate mai mica?

Răspuns Câştigător
| ruddy a răspuns:

2-4 Repetari sunt pentru devoltare in forta.
8- 12 Repetari sunt pentru hipertrofie ( crestere in masa musculara)
+15 repetari sunt pentru rezistenta.

7 răspunsuri:
| AlexandruRz a răspuns:

Depinde de nivelul tau, pentru inceput iti recomand sa folosesti o greutate unde poti ridica 15 repetari a 3 seturi. Dupa maresti greutate in functie de avansare.Insa daca doresti sa cresti rapid, ai nevoie de proteine.
PS: Corpul fara proteine, muschi naturali arata mult mai bine.

| Torque a răspuns:

Pentru a lua in masa musculara trebuie sa faci exercitii cu greutati mari insa cu repetari putine 8-10. Cand poti mai mult maresti greutatea, nu repetarile. Si tot asa!winking

| AnastasiaK a răspuns (pentru AlexandruRz):

Esti paralel cu subiectul

| siriusblack98 a răspuns (pentru AnastasiaK):

Se joaca doar cu mintea ta.El de fapt este doxa de informatii legate de sport, dar nu vrea sa ne faca de ras cu atata public.E modest.

| Cosmin86 a răspuns (pentru AlexandruRz):

Proteine = natural. Sau tu HABAR NU AI ce sunt proteinele?

| AlexandruRz a răspuns (pentru Cosmin86):

Nu-mi spune tu mie ca fara proteine cresti la fel de rapid ca si fara proteine.Se vede clar diferenta dintre 6 luni de sala cu proteine si fara proteine.Nu ma refer la proteinele din mancarea normala, ci din alea pentru shake-uri.

| Cosmin86 a răspuns (pentru AlexandruRz):

Tu ai nevoie de 2 grame de proteina/kg-corp, daca ai 80kg sa zicem, ai nevoie de 160 de grame de proteina zilnic.

Ca iti asiguri cele 160 de grame DOAR din alimentatie sau alimentatie+shake-uri este FIX ACELASI LUCRU.

Majoritatea apeleaza la shake-uri ca mananca precum niste domnisoare firave si apoi se mira ca "nu pun muschi, chiar daca trag tare".

p.s.: excesul de proteina e eliminat la wc, inclusiv shake-urile.