| Deniz23 a întrebat:

Poți începe sa faci balet și de la 13 ani in sus?

5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Cam greu. Baletul se incepe de la varste destul de mici.

| Violleta2022 a răspuns:

Poti, sigur ca poti, dar numai pentru tine, de amuzament sau pictiseala.

Baletul adevarat, de performanta, se invata de la varste foarte mici, de cativa anisori, cand inveti sa-ti tii degetele de la picioare intr-o anumita pozitie, sa stai in echilibru pe varfuri, cu multe, foarte multe ore de exercitiu, bataturi, sangerari si durere.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ca să faci balet profesionist, ai nevoie de studiu de specialitate.
Pentru asta trebuie să găsești o școală în jurul tău, care să te accepte.
Dacă te acceptă, ai putea.

| JicaContra a răspuns:

Sigur ca... NU
baletul se incepe la 4 ani, deci la 13 ai 9 ani lipsa
insa depinde ce vrei sa ajungi in balet, daca nu te doare de "prima balerina" atunci, de ce nu?

oricum baletul e ORIBIL!
pentru ca se bazeaza pe statul pe bonturi si aia e... EFECTIV TORTURA!

| stancuprint a răspuns:

Daca stai bine pe articulati, si ai piceoare frumoase de ce nu ai putea, eu m-am apucat de ciclisn la 40 de ani adica ceva serios si este minunat... Bine cu mult antrenament pe zi.