| anonim_4396 a întrebat:

Sall! Vreau sa aflu care este diferenta dintre parkour si freerunning. Dau funda pentru cel mai explicit raspuns!

5 răspunsuri:
| Dariusuu a răspuns:

Sunt doua sporturi diferite. Si au inceput sa fie si moduri de viata. Parkour consta in schemele de baza, obstacole, traseuri, iar FreeRunning consta in acrobatii, combinari.Le poti combina foarte usor e ceva incredibil. Te-as sfatui sa incerci. fundita?

| ICEbalI a răspuns:

Nu exista nici o diferenta este eceeiasi..chestie.
multa bafta.

| Knock a răspuns:

Pai... parkourul consta in trickurile de baza (executate individual), iar freerunningul in combinatii de trickuri executate unul dupa altul in alergare.

| MCMirela a răspuns:

Freerunning este o formă de acrobație urbana, în care participanții, cunoscut sub numele de free runners, efectuează mișcări utilizând obstacolele în mediul din jurul lor. Acesta include mișcări eficiente din parkour și adaugă mișcările estetice, cum ar fi gimnastica, sau variațiile pe miscari parkour originale.
Parkour este o disciplină care te ajută să treci peste orice obstacol prin găsirea celui mai eficient și mai rapid mod de a ajunge din punctul A în punctul B folosind doar mijloacele propriului corp.
Sper ca te-am ajutat, bafta!