| TheQuestionQuestionQuestion a întrebat:

3-4 tigari pe saptamana (in weekend) afecteaza performantele sportive?

12 răspunsuri:
| BrokenAngels a răspuns:

Cauzeaza bronhospasm, creste productia de flegma, conduce la tuse persistenta si scade performanta fizica. Creste sansele de aparitie aterosclerozei, iar nicotina din numai 5 tigari zilnice poate spori grasimile corporale. Fumatul comprima vasele de sange si mareste tensiunea si pulsul. Productia de mucus din stomac este inhibata iar asta conduce la un risc mai crescut de aparitie a unui ulcer peptic.

| BrokenAngels a răspuns (pentru BrokenAngels):

In cazul tau nu prea afecteaza performantele scolare, chiar deloc, dar sa nu fumezi mai mult de cat ai mentionat!

| BVali a răspuns:

Si cel mai mic detaliu afecteaza performantele unui sportiv. Uita-te la Ronaldo, nu a fumat si nici nu a baut niciodata.

| LadyInBlack00012 a răspuns:

Salut!
3-4 țigări MAXIM pe săptămână, cât ai menționat, nu îți fac rău...
Recomand să faci o pauză de câteva zile(3-4) să nu se acumuleze prea mult tutun... opțional asta...
Sper că te-am ajutat!

| KodrutZ a răspuns (pentru LadyInBlack00012):

Daca nu fac rau, atunci de ce nu ne recomanda medicul tuturor sa fumam 3-4 tigari pe saptamana? 3-4 la inceput, peste citeva luni il auzim cu un pachet pe weekend, peste un an baga un pachet pe zi ca braga.

| Nickname1890 a răspuns:

DA! Totul influenteaza performantele sportive, inclusiv o ora in plus sau in minus de somn, o masa luata la o ora gresita, cateva calorii in plus sau in minus mai ales tutunul si alcoolul. Parerea mea daca vrei sa faci performanta in sportul pe care il practici lasa naibii tigarile. Ti-as zice sa le lasi chiar daca nu ai fi fost sportiv, pentru ca nu te ajuta cu nimic. Ca ce chestie sa fumezi? pentru ca e cool? ca placere nu cred ca simiti atunci cand fumezi. Cred ca e mai cool sa fii campion decat sa fumezi.......cand e vorba de performanta totul conteaza.

| TheQuestionQuestionQuestion explică (pentru BrokenAngels):

Ce performante scolare? Ma pis pe ea de scoala, am zis performante sportive!

| Ionut_Dan_1998 a răspuns:

As vrea sa contrazic pe toata lumea! Majoritatea cred ca daca fumezi nu mai ai prosperitate si obosesti repede... Complet fals, multi sportivi sunt fumatori si chiar nu stiati de asta uite cateva exemple ''Messi, Ozil, Balotelli, Wilshere, Rooney,'' Astia sunt doar fotbalisti dar ca fotbalist trebuie sa alegi tot timpul. Sper sa te fii ajutat

| TheQuestionQuestionQuestion explică (pentru TheQuestionQuestionQuestion):

Oameni buni, am zis 3-4 tigari pe saptamana doar in weekend nu zilnic!

| BrokenAngels a răspuns (pentru TheQuestionQuestionQuestion):

Am vrut sa scriu performante sportive, dar m-am incurcat!

| AlexCristi97 a răspuns:

Daca reusesti sa ramai la 3-4 tigari e ok dar in general asta e modul in care majoritatea se apuca de fumat... hai ca trag un fum, hai ca trag o tigara dupa care mai vine una si inca una pana ajungi sa fumezi zilnic

| LadyInBlack00012 a răspuns:

Intr-adevar, spun ca nu e bine sa fumezi... Dar te asigur ca +60% din medici care spun ca fumatul dauneaza fumeaza...nu i-ai vazut ca la spital saracii pacienti respira numai fum de tigara ca fumeaza pe culoar sau pe scara... Asa ca fumatul dauneaza doar daca ai fuma mereu, dar nu ai de unde sa stii daca e adevarat, doar daca faci tu proba...nu vad cu ce te-ar afecta 3-4 tigari...